Rosja: wielodzietna matka nie zdradziła państwa - twierdzą obrońcy praw człowieka

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2015 22:48
- Rosja nie jest oficjalnie z nikim w stanie wojny, nie ma więc podstaw do wojskowej cenzury i przepisów o stanie wojennym - mówi Polskiemu Radiu Nikita Pietrow z "Memoriału", komentując oskarżenie o zdradę państwa pod adresem kobiety z Wiaźmy.
Audio
  • "Więcej świata": Edward Lucas : Rosjanie korumpują Zachód, musimy z tym walczyć * o nasileniu walk na wschodzie Ukrainy - Paweł Zalewski, współprzewodniczący Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa * o matce siedmiorga dzieci oskarżonej o zdradę Rosji - Maciej Jastrzębski z Moskwy
Mąż aresztowanej kobiety wraz z trojgiem z ich siedmiorga dzieci
Mąż aresztowanej kobiety wraz z trojgiem z ich siedmiorga dzieciFoto: you tube/euronews

Obrońca praw człowieka twierdzi, że można mówić wyłącznie o "romantycznym postępku, który miał zapobiec działaniom wojennym".
Swietłana Dawydowa, mieszkanka Wiaźmy, matka siedmiorga dzieci w kwietniu ubiegłego roku zatelefonowała do ukraińskiej ambasady w Moskwie, informując że znajdująca się niedaleko jej domu baza wojskowa opustoszała, co może oznaczać, że Rosja zamierza wysyłać swoich żołnierzy do Doniecka.

Minęło kilka miesięcy i do mieszkania Dawydowej zapukali funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Kobietę zatrzymano pod zarzutem zdrady państwa.

W jej imieniu występuje grupa rosyjskich obrońców praw człowieka, dziennikarzy i działaczy obywatelskich. Napisali oni list do prezydenta Rosji Władimira Putina prosząc, aby spowodował zwolnienie kobiety z aresztu. Jak zaznaczają, najmłodsze z siedmiorga dzieci Dawydowej ma 2 miesiące i wymaga karmienia piersią.

Argumentują, że czyn Dawydowej nie nosi znamion przestępstwa, ich zdaniem, to Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji dwukrotnie naruszyła prawo w tej sprawie.

Jak stwierdził w rozmowie z korespondentem PR w Moskwie Maciejem Jastrzębskim Nikita Pietrow - nie było podstaw do zatrzymania kobiety, a całe zdarzenie nazwał „prowokacją”.

W jego opinii FSB nie powinno stosować aresztu, jako środka zapobiegawczego, wobec kobiety wychowującej siódemkę dzieci. - Z mojego punktu sprawa Dawydowej miała zastraszyć tych Rosjan, którzy inaczej myślą niż kremlowscy politycy - podkreśla Pietrow.

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

***

Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Grzegorz Ślubowski
Autor: Maciej Jastrzębski
Data emisji: 02.02.2015
Godzina emisji: 18.20

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Były prezydent Ukrainy o kulisach zerwanych rozmów w Mińsku. "Separatyści szantażowali"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2015 18:40
Separatyści oświadczyli, że rozpoczną ofensywę na całej linii frontu jeżeli prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nie ogłosi jednostronnego zawieszenia broni - ujawnił Leonid Kuczma. Były prezydent uczestniczył w sobotnich rozmowach pokojowych w Mińsku, które zakończyły się niepowodzeniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina: separatyści zmieniają taktykę. Chcą rewizji porozumień z Mińska

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2015 21:30
OBWE zarzuca przedstawicielom separatystów, że w czasie sobotnich rozmów w Mińsku domagali się rewizji dokumentów stanowiących podstawę uregulowania konfliktu. Szefowie Francji, Niemiec i Ukrainy apelują o natychmiastowe zawieszenie broni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barack Obama wyklucza wojskową konfrontację USA z Rosją w obronie Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2015 21:56
- Nie ma sposobu, by ukraiński konflikt zakończył się dobrze dla Rosji; aneksja Krymu to koszty, a nie korzyść dla Rosji - powiedział w wywiadzie dla CNN prezydent USA Barack Obama. Ponownie wykluczył wojskową konfrontację USA z Rosją dla wsparcia Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fiasko rozmów, zacięte walki na froncie wschodnim. "Zabito 180 separatystów"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2015 13:59
Walki na wschodzie Ukrainy przybrały na sile. Tylko pod Debalcewem siły prorosyjskie wystawiły 35 czołgów i 90 wozów bojowych, 60 dział. Według Leonida Kuczmy, na spotkaniu w Mińsku separatyści grozili otwartą wojną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina: potrzebujemy zaawansowanej broni. "Chodzi o wojnę radioelektroniczną"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2015 15:11
Szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin uważa, że USA i UE mają coraz więcej zrozumienia dla zgłaszanych przez Ukrainę próśb o zaawansowany technologicznie sprzęt wojskowy i o szkolenia. Nie chodzi jedynie o broń do walki z separatystami - zastrzega minister.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kanclerz Merkel deklaruje: Niemcy nie wesprą Ukrainy zbrojnie

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2015 15:01
Szefowa niemieckiego rządu powiedziała, że konflikt na Ukrainie nie może zostać rozwiązany za pomocą środków militarnych. Zadeklarowała, że Niemcy będą nakłaniać obydwie strony, by powróciły do ustaleń planu pokojowego w Mińsku. Nie ma natomiast mowy o pomocy zbrojnej dla Kijowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Rosji wzywa do przerwania walk na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2015 21:41
- Prezydent jest poważnie zaniepokojony trwającymi działaniami bojowymi i rozlewem krwi. Wzywa wszystkie strony konfliktu do przerwania walk i wszelkich form przemocy - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
rozwiń zwiń