Saryusz - Wolski: UE zostawiła „puste krzesło” ws. Ukrainy. Władimir Putin sadza na nim kogo chce

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2015 20:02
- To Donald Tusk i Federica Mogherini powinni prowadzić rozmowy w Moskwie i Kijowie, a nie Angela Merkel i Francois Hollande – mówi w radiowej Jedynce europoseł Jacek Saryusz-Wolski.
Audio
  • Więcej świata/Jedynka - Moskiewska misja w sprawie pokoju na Ukrainie - Polsko-litewsko-ukraińska brygada budzi niepokój Kremla - Eutanazja w Belgii i wątpliwości z nią związane
Francois Hollande i Angela Merkel w Kijowie
Francois Hollande i Angela Merkel w KijowieFoto: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Dyplomatyczna misja przywódców dwóch kluczowych krajów UE, a nie osób, które stoją na czele jej najważniejszej instytucji - Rady Europejskiej i odpowiadają za unijną politykę zagraniczną, dowodzi – zdaniem gościa audycji „Więcej świata”, że Unia jest głęboko podzielona w kwestii konfliktu zbrojnego w Donbasie i nie jest w stanie wypracować wspólnego stanowiska.

- Władimir Putin prowadzi wobec Unii Europejskiej politykę: "dziel i rządź", a  my, niestety, poddajemy się tej polityce -  ocenia Jacek Saryusz-Wolski, który w Parlamencie Europejskim jest stałym sprawozdawcą ds. Ukrainy.

Jego zdaniem, Unia pozostawiła w kwestii Ukrainy „puste krzesło” i dzięki temu Władimir Putin może na nim posadzić tego, kto jest dla niego wygodniejszy.

Taka sytuacja jest bardzo niekorzystna dla Polski. - W naszym interesie jest silna Unia mówiąca wspólnym głosem, nawet gdyby to nie było w 100 proc. stanowisko nam odpowiadające – mówi Saryusz-Wolski.

Podkreśla, że wojna o Donbas dotyczy Polski w większym stopniu niż jakiegokolwiek innego kraju UE. – Jesteśmy największym krajem unijnym w pobliżu Rosji i to my płacimy najwyższą cenę ostracyzmu politycznego ze strony Moskwy oraz ponosimy największe koszty gospodarcze, a także to my jesteśmy najbardziej zagrożeni agresją rosyjską – podkreśla europoseł.

- Rosja sobie nie życzyła naszego udziału w negocjacjach dotyczących konfliktu na Ukrainie, Ukraina się o nas nie upomniała, a nasi partnerzy z Trójkąta Weimarskiego (Francja, Niemcy) zapomnieli o nas – mówi gość audycji.

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadził: Krzysztof Renik

Goście: europoseł Jacek Saryusz-Wolski, stały sprawozdawca ds. Ukrainy w parlamencie Europejskim

Data emisji: 05.02.2015r.

Godzina emisji: 18.15

JU

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kryzys na wschodzie Ukrainy. Nowy plan Merkel i Hollande'a

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 21:57
Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande przedstawili w czwartek wieczorem w Kijowie prezydentowi Ukrainy nowe propozycje uregulowania konfliktu na wschodzie jego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspertka: mam nadzieję, że wizyta Merkel i Hollande nie polega na namawianiu Poroszenki, żeby ustąpił Rosji

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 21:00
Są dwie możliwości nagłej wizyty Angeli Merkel i Francoisa Hollanda w Kijowie a potem w Moskwie. Albo chcą powiedzieć Władimirowi Putinowi, że najwyższy czas na kompromis, albo tłumaczą Petro Poroszence, że powinien ustąpić Rosji – powiedziała Maria Przełomiec autorka „Studia wschód” w TVP Info
rozwiń zwiń

Czytaj także

Misja Merkel i Holland'a. Czy ceną za pokój będzie oddanie Ukrainy w rosyjską strefę wpływów?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2015 12:06
Bez żadnego oświadczenia zakończyło się spotkanie prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki z Angelą Merkel i Francois Hollande'em. Dziś kanclerz Niemiec i prezydent Francji wybierają się do Moskwy na rozmowy z Władimirem Putinem.
rozwiń zwiń