Dżihadyści niszczą antyczne dzieła sztuki w Iraku. "Nakazał nam to prorok Mahomet"

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 20:29
Radykałowie z Państwa Islamskiego posuwają się nie tylko do masowych zbrodni wobec ludzi, ale i barbarzyńsko niszczą zabytki cywilizacji. Co zdemolowali w irackim Mosulu?
Audio
  • Dżihadyści niszczą bezcenne dzieła sztuki - Więcej świata/Jedynka
  • Więcej świata - 3 marca 2015 * kontrowersyjna wizyta premiera Izraela w USA - ambasador Anna Azari * stosunki polsko-rosyjskie * dżihadyści niszczą dzieła sztuki w Iraku
Kadr z filmu dokumentującego niszczenie zabytków
Kadr z filmu dokumentującego niszczenie zabytkówFoto: youtube/g goodman

Hatra to starożytne miasto Mezopotamii i stolica pierwszego arabskiego królestwa. Kiedyś nazywane było miastem stu bram, ponieważ dzięki swym wysokim murom, jak żadne inne broniło się przed atakami rzymskich legionów. Jego mieszkańcy, aby odeprzeć Rzymian, podobno rzucali w nich skorpionami. Dwa tysiące lat później posągi bohaterów Hatry z Muzeum w Mosulu już zupełnie bezbronne padały na ziemię roztrzaskiwane na kawałki przez dzihadystów.

WOJNA W IRAKU - serwis specjalny >>>

- Prorok Mahomet nakazał nam pozbyć się posągów i relikwii. Jego towarzysze czynili to samo, gdy podbijali kolejne kraje - mówią ekstremistyczni niszczyciele rzeźb.

Na kilkuminutowym filmie, który zszokował zachodnią opinię publiczną fanatycy z samozwańczego Państwa Islamskiego zrzucają z cokołów bezcenne rzeźby i pomniki. I rozbijają je na podłodze.

(Sceny niszczenia przez dżihadystów antycznych posągów, źródło:You tube/MEMRITVVideos)

Później jeden z dżihadystów niszczy wiertarką dużą rzeźbę skrzydlatego byka.

Niszczenie zabytków przez islamistów potępiła między innymi Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury - UNESCO. Jej szefowa Irina Bokova żąda zwołania w tej sprawie posiedzenia kryzysowego Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zachowanie islamistów nazwała barbarzyństwem.

Jak mówi Mark Altaweel  z Instytutu Archeologii na Uniwersytecie Londyńskim większość rzeźb z Muzeum w Mosulu zniszczonych przez islamistów to na szczęście nowoczesne repliki.

Podobnego zdania jest prof. Pedro Azara z Politechniki Katalońskiej w Barcelonie, członek misji archeologicznej w Mosulu, który z Iraku wrócił kilka miesięcy temu.

- Wiem, że najważniejsze rzeźby z Muzeum w Mosulu zostały jeszcze w poprzednim roku przewiezione do Muzeum w Bagdadzie. Takie informacje potwierdził nam opiekun misji. To były bardzo cenne rzeźby sztuki Mezopotamii. W Muzeum w Mosulu pozostały w większości repliki - twierdzi.

To jednak nie musi oznaczać, że antyki są bezpieczne. Dochodzi bowiem coraz więcej sygnałów, że dżihadyści nimi handlują na czarnym rynku, pozyskując w ten sposób środki na realizowanie swojej zbrodniczej kampanii.

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadził: Dariusz Rosiak

Autor: Adrian Bąk

Data emisji: 03.31.2015r.

Godzina emisji: 18.15

JU,tj

''

Czytaj także

Irak: dżihadyści zniszczyli starożytne dzieła sztuki. "Walczymy z bałwochwalstwem"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2015 13:18
Dyrektor generalna UNESCO Irina Bokova wezwała do zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconego ochronie zabytków historycznych w Iraku. Była to reakcja na zniszczenie przez Państwo Islamskie (IS) starożytnych posągów w Mosulu.
rozwiń zwiń