Eksperci: islamscy terroryści zaostrzają walkę z Zachodem i jego systemem wartości

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2015 20:34
Jesteśmy w stanie coraz ostrzejszej wojny z terrorystami, ponieważ Państwo Islamskie stwarza większe zagrożenie i jest bardziej okrutne niż Al-Kaida - ocenili eksperci w audycji "Więcej świata" w Radiowej Jedynce.
Audio
  • Zamach terrorystyczny w Tunezji - Więcej świata/Jedynka
Ewakuacja turystów podczas zamachu w Tunisie
Ewakuacja turystów podczas zamachu w Tunisie Foto: PAP/EPA/STR

W wyniku zamachu terrorystycznego na turystów w muzeum mozaik Bardo w Tunisie, stolicy Tunezji, zginęły 22 osoby, w tym dwóch zamachowców. Premier Tunezji poinformował, że wśród ofiar śmiertelnych są polscy turyści.

- Jesteśmy świadkami kolejnego nakręcania spirali islamskiego terroryzmu w regionie i na świecie. Stwarza to wrażenie powszechnego zagrożenia i o to terrorystom chodzi -  mówił w Jedynce ekspert ds. międzynarodowych Grzegorz Dziemidowicz z Collegium Civitas, były ambasador RP w krajach arabskich. Podkreślał, że choć Tunezja była krajem, w którym panował względny spokój, to Tunezyjczycy od dawna byli znaczącą siłą w szeregach Państwa Islamskiego w Iraku, Syrii oraz sąsiedniej Libii, która stała się państwem upadłym.

WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny>>>

Anat Berko, izraelska ekspertka ds. terroryzmu, przekonywała, że "trwa kolejna wojna światowa, w której przeciwnikiem Zachodu są islamscy radykałowie, lecz Europejczycy jeszcze tak jej nie definiują". Według Berko, teroryści spod znaku dżihadu nie tylko odrzucają zachodni system wartości, ale chcą narzucić wolnym krajom własny model - zgodnie z zasadą "świat islamu albo świat wojny". - Zobaczymy jeszcze zamachy w centralnych punktach Europy, ataki muszą dotknąć Europejczyków, by zrozumieli co się wokół nich dzieje - stwierdziła izraelska ekspertka.

- Jesteśmy w stanie wojny z terrorystami i teraz mamy chyba jeszcze groźniejszą jej fazę niż po 11 września 2011 roku - wtórował Dziemidowicz. Jego zdaniem, niebezpieczeństwo wzrosło, ponieważ Państwo Islamskie stwarza większe zagrożenie i jest bardziej okrutne niż Al-Kaida.

II wojna Zachodu z islamskim terroryzmem (analiza) >>>

- Nie wyciągnęliśmy lekcji z Iraku, że tam jest inna tradycja, inna kultura. Próby wprowadzania  demokracji w zachodnim stylu w krajach islamskich będą skazane na niepowodzenie jeszcze przez wiele lat - ocenił prof. Kuba Jałoszyński, ekspert ds. zwalczania terroryzmu z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Jego zdaniem, Europa i USA powinny w większym stopniu korzystać z izraelskich doświadczeń w walce z terroryzmem.

WOJNA W IRAKU - serwis specjalny >>>

Czy Zachód ma szansę wygrać wojnę z islamskim teroryzmem? Więcej do posłuchania w pliku dżwiękowym audycji "Więcej świata", poświęconej zamachowi terrorystycznemu w Tunezji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Grzegorz Ślubowski

Goście: Grzegorz Dziemidowicz (Collegium Civitas, były ambasador RP w krajach arabskich), prof. Kuba Jałoszyński (Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, ekspert ds. zwalczania terroryzmu )

Data emisji: 16.03.2015

Godzina emisji: 18.15

ju/tj

Czytaj także

Tunezja: islamscy radykałowie chcą zdestabilizować północnoafrykańską oazę spokoju

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2015 22:29
Nikt nie przyznaje się na razie do zamachu terrorystycznego w Tunisie, w wyniku którego zginęło 21 osób, w tej liczbie co najmniej 17 cudzoziemców, w tym jeden Polak, oraz dwaj sprawcy. W Tunezji nie brak jednak radykalnych zbrojnych grup a kilka tysięcy obywateli tego kraju zasiliło szeregi dżihadystów w Iraku, Syrii czy Libii. W dniu zamachu tunezyjski parlament rozpatrywał ustawę zaostrzającą prawo o zwalczaniu terroryzmu.
rozwiń zwiń