Tunezja: dlaczego tak trudno rozliczyć się z przeszłością?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2015 21:22
Czy Tunezja jest w stanie rozliczyć się z czasami dyktatury prezydenta Benalego? Jego obalenie w 2011 roku uznawane jest za początek zmian w krajach Afryki Północnej i na Bliskim Wschodzie. Benali uciekł do Arabii Saudyjskiej, ale wciąż pozostaje problem rozliczenia ludzi z nim związanych.
Audio
  • Przewodnicząca tunezyjskiej Komisji Prawdy i Godności o tym, dlaczego rozliczenie poprzedniego reżimu jest takie trudne (Więcej świata/Jedynka)
Tunezyjskie społeczeństwo jest za rozliczeniem ludzi dawnego reżimu
Tunezyjskie społeczeństwo jest za rozliczeniem ludzi dawnego reżimuFoto: PAP/EPA/MOHAMED MESSARA

Pod koniec ubiegłego roku w Tunezji przeprowadzono wybory. W ich wyniku islamiści zostali odsunięci od władzy, a prezydentem został Al-Badżi Ka'id as-Sibsi, wcześniej związany z obalonym reżimem.

Do rozliczenia ludzi Benalego powołano specjalną Komisję Prawdy i Godności. Jej przewodniczącą została Sihem Bensedrine, działaczka organizacji walczących o prawa człowieka. - Dostaliśmy bardzo szerokie uprawnienia, ale administracja państwowa rzuca nam kłody pod nogi. To takie równoległe państwo. Często na przykład utrudnia się nam dostęp do archiwów. Ale my tę walkę wygramy, ponieważ mamy wsparcie społeczeństwa - powiedziała Bensedrine.

Dlaczego urzędnicy państwowi są tak niechętnie nastawieni do rozliczenia z przeszłością? Wyjaśnia to Sihem Benzedrine w nagraniu audycji "Więcej świata".

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Żakowski

Gość: Sihem Bensedrine (przewodnicząca tunezyjskiej Komisji Prawdy i Godności)

Data emisji: 17.04.2015

Godzina emisji: 18.15

''

mj/asz

Czytaj także

W czwartą rocznicę Arabskiej Wiosny

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 20:00
Rocznica Arabskiej Wiosny przypada w czasie kiedy Europa zastanawia się na ile groźny jest dla niej islamski radykalizm. W czwartą rocznicę obalenia prezydenta Ben Alego w Tunezji, w audycji "Więcej świata", porozmawiamy o tym, co zostało z Arabskiej Wiosny w Tunezji?
rozwiń zwiń