Trudne rozmowy w Brukseli o pomocy dla afrykańskich uchodźców

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 18:56
- Pomysł, by wydać walkę przemytnikom ludzi w Libii, budzi w Unii ogromne różnice różnice zdań - powiedziała korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Audio
  • Beata Płomecka wyjaśnia, dlaczego duże kraje Unii niechętnie traktują pomysł przyjmowania uchodźców z Afryki (Więcej świata/Jedynka)
Szczyt w Brukseli. Minuta ciszy dla uczczenia imigrantów, którzy zginęli na morzu
Szczyt w Brukseli. Minuta ciszy dla uczczenia imigrantów, którzy zginęli na morzuFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Korespondentka, która obserwowała szczyt Unii poświęcony nielegalnej imigracji powiedziała, że Włochy chciałyby przeprowadzić chirurgiczne uderzenia na terenie samej Libii. Miałyby one polegać na niszczeniu łodzi przemytników. Przedstawiciele innych krajów wolałyby z kolei zacząć od rozbijania ich siatek w Europie.

Katastrofa statku w Cieśninie Sycylijskiej. ONZ potwierdza 800 ofiar śmiertelnych >>>

Kontrowersje budzi też pomysł solidarnego przyjmowania uchodźców przez wszystkie kraje unijne. - W tej kwestii rozmowy będą bardzo trudne i mogą zakończyć się przyjęciem jedynie ogólnej deklaracji, ponieważ niektóre państwa mogą się nie zgodzić na takie rozwiązanie - zauważyła Beata Płomecka.

Video: Donald Tusk na szczycie ws. imigrantów: Chodzi o poświęcenie interesów narodowych dla wspólnego dobra

Źródło: EU EBS/x-news

Dlaczego duże kraje członkowskie Unii Europejskiej niechętnie traktują pomysł przyjmowania uchodźców z Afryki - wyjaśnia Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Grzegorz Ślubowski

Gość: Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli)

Data emisji: 23.04.2015

Godzina emisji: 18.15

''

mj/tj

Czytaj także

Nielegalna imigracja z Libii. "Tam nie działają instytucje państwa"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2015 20:01
- W Libii nie działa rząd centralny, a do tego skala biedy w Afryce stale się powiększa - tak dr Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego ocenił przyczyny narastającej nielegalnej imigracji z Afryki Północnej do Europy Południowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef włoskiego MSZ: przemyt ludzi to już 10 procent libijskiego PKB

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2015 14:46
- Przemytnicy, którzy przewożą uchodźców, finansują także terroryzm - powiedział minister spraw zagranicznych Włoch Paolo Gentiloni w wywiadzie dla dziennika "Il Messaggero". Podkreślił, że jego kraj potrzebuje wsparcia w walce z procederem przemytu ludzi.
rozwiń zwiń