Fala nielegalnej imigracji. "Możemy zajmować się tylko objawami"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 20:10
- Przyczyn obecnej fali nielegalnej imigracji należy upatrywać w obaleniu Muamara Kadafiego i rewolucjach w krajach arabskich. To kompletnie zdestabilizowało Afrykę Północną i spowodowało obecną sytuację - ocenił Witold Waszczykowski, ekspert do spraw międzynarodowych.
Audio
  • Witold Waszczykowski i Paweł Zalewski wyjaśniają, w jaki sposób Unia powinna się zająć falą nielegalnej imigracji, oraz przed jakimi jeszcze problemami stoi Europa, a wraz z nią Polska (Więcej świata/Jedynka)
Sanitariusze Czerwonego Krzyża przenoszą rozbitka z jednostki Straży Przybrzeżnej. Port w Katanii na Sycylii
Sanitariusze Czerwonego Krzyża przenoszą rozbitka z jednostki Straży Przybrzeżnej. Port w Katanii na SycyliiFoto: PAP/ EPA/ALESSANDRO DI MEO

Do Europy przez Morze Śródziemne docierają dziesiątki tysięcy nielegalnych imigrantów, tysiące z nich po drodze giną. W Brukseli rozpoczął się szczyt Unii w sprawie pomocy dla uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu.

Unia nie zajmuje się przyczyną, czyli stabilnością państw Afryki i Bliskiego Wschodu. - Nie ma pieniędzy, nie ma determinacji, nie ma możliwości wysłania wojsk, które zaprowadziłyby tam porządek. Dlatego możemy zajmować się tylko objawami - wyjaśniał Witold Waszczykowski. Dodał, że rozwiązaniem mogłoby być zatrzymanie uchodźców w Afryce Północnej, udzielenie im pomocy humanitarnej i jednoczesne uszczelnienie granic.

Katastrofa statku w Cieśninie Sycylijskiej. ONZ potwierdza 800 ofiar śmiertelnych >>>

Były europoseł Paweł Zalewski zauważył, że moralnym nakazem jest udzielenie uchodźcom pomocy. Podkreślił jednak, że konsekwencje niekontrolowanej emigracji do Europy byłyby katastrofalne dla integralności wspólnoty. - Tylko silna Unia może pomagać uchodźcom - zaznaczył Zalewski.

W jaki sposób Unia powinna się zająć falą nielegalnej imigracji? I przed jakimi jeszcze problemami stoi Europa, a wraz z nią Polska? Wyjaśniają to goście audycji "Więcej świata": Witold Waszczykowski i Paweł Zalewski.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Grzegorz Ślubowski

Goście: Witold Waszczykowski (PiS), Paweł Zalewski (PO)

Data emisji: 23.04.2015

Godzina emisji: 18.15

''

mj/tj

Czytaj także

Nielegalna imigracja z Libii. "Tam nie działają instytucje państwa"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2015 20:01
- W Libii nie działa rząd centralny, a do tego skala biedy w Afryce stale się powiększa - tak dr Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego ocenił przyczyny narastającej nielegalnej imigracji z Afryki Północnej do Europy Południowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef włoskiego MSZ: przemyt ludzi to już 10 procent libijskiego PKB

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2015 14:46
- Przemytnicy, którzy przewożą uchodźców, finansują także terroryzm - powiedział minister spraw zagranicznych Włoch Paolo Gentiloni w wywiadzie dla dziennika "Il Messaggero". Podkreślił, że jego kraj potrzebuje wsparcia w walce z procederem przemytu ludzi.
rozwiń zwiń