Ukraiński historyk: Rosjanie akceptują wojnę jako metodę prowadzenia polityki

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2015 19:45
Obecna retoryka rosyjska jest bardzo niebezpieczna, ponieważ oznacza, że Rosjanie akceptują wojnę jako metodę prowadzenia polityki - tak ukraiński historyk Andrij Portnow ocenił stosunek Rosji do Ukrainy.
Audio
  • Andrij Portnow o drugiej wojnie światowej z perspektywy Ukrainy (Więcej Świata/Jedynka)
Próba generalna przed defiladą na Dzień Zwycięstwa na Placu Czerwonym
Próba generalna przed defiladą na Dzień Zwycięstwa na Placu CzerwonymFoto: PAP/EPA/SERGEI CHIRIKOV

- Kiedy duża część społeczeństwa na serio wierzy w to, że teraz ich kraj musi pokonać faszyzm w Kijowie tak jak kiedyś pokonał faszyzm w Berlinie, to przeświadczenie takie otwiera drzwi do przemocy - powiedział ukraiński historyk w wydaniu specjalnym audycji z Europejskiego Centrum Solidarności. Odbywała się tam Międzynarodowa Konferencja Historyków na temat dziedzictwa II wojny światowej.

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

Andrij Portnow przyznał, że na Ukrainie spojrzenie na drugą wojnę światową jest kwestią bardzo skomplikowaną. - Z jednej strony mamy niemiecką okupację i udział w pokonaniu Niemców, z drugiej istnieje bardzo skomplikowana historia podziemia nacjonalistycznego. Nie można też zapomnieć o wysiedleniu Tatarów krymskich w 1944 roku na rozkaz Stalina - zauważył historyk.

Postrzeganie drugiej wojny światowej ma wielki wpływ na dzisiejsze wydarzenia. Opowiada o tym ukraiński historyk Andrij Portnow.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Autor: Grzegorz Ślubowski

Gość: Andrij Portnow (ukraiński historyk)

Data emisji: 7.05.2015

Godzina emisji: 18.15

''

mj

Czytaj także

Kampania wyborcza? Ostry spór o obchody zakończenia II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 18:49
Siódmego i ósmego maja w Gdańsku odbędą się obchody 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. O kontrowersjach związanych z uroczystościami rozmawiali goście "Pulsu Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Solidarność wyrosła z doświadczenia Jałty"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2015 13:00
To opinia historyka dr Sławomira Dębskiego. W Gdańsku dyskutowaliśmy o znaczeniu II wojny światowej dla obecnego ładu politycznego. Czy można też zaryzykować tezę, że Ukraina dopiero teraz wyzwala się z porządku jałtańskiego?
rozwiń zwiń