USA potwierdzą gwarancje dla regionu Zatoki Perskiej?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2015 18:55
W amerykańskim Camp David rozpoczyna się dwudniowe spotkanie Baracka Obamy z przywódcami krajów Półwyspu Arabskiego. Stany Zjednoczone chcą ich przekonać do akceptacji atomowego porozumienia z Iranem.
Audio
  • Co USA obiecają krajom arabskim za poparcie porozumienia nuklearnego z Iranem? (Jedynka/Więcej świata)
Prezydent USA Barack Obama z saudyjskim księciem Mohammedem bin Nayefem
Prezydent USA Barack Obama z saudyjskim księciem Mohammedem bin NayefemFoto: EPA/OLIVIER DOULIERY / POOL

Do USA przyjechali przywódcy m.in. Kataru i Kuwejtu – bliskiego sojusznika Ameryki. W domu pozostał jednak najważniejszy gracz Półwyspu Arabskiego - król Arabii Saudyjskiej. Obserwatorzy interpretują  to jako sygnał niechęci Rijadu do zbliżenia USA z Iranem. Dr Marcin Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych wyjaśnia w audycji "Więcej Świata”, że innym powodem może być zły stan zdrowia króla, dlatego reprezentuje go następca tronu.

Dr Piotrowski uważa, że spotkanie w Camp David ma głębszy sens, bo pomoże wyjaśnić szczegóły krytykowanego przez liderów państw arabskich porozumienia amerykańsko-irańskiego. Gość Jedynki nie sądzi, "by ci starsi panowie orientowali się od strony technicznej w tej umowie. - Amerykanie chcą pokazać, że porozumienie ma charakter cząstkowy i dotyczy tylko ograniczenia irańskiego programu nuklearnego – wyjaśnia Piotrowski i dodaje, że "USA chcą także przypomnieć tzw. Doktrynę Cartera, która zakłada, że Stany Zjednoczone będą bronić Zatoki Perskiej przed każdym krajem chcącym zdominować ten region”.

Czego Arabia Saudyjska oczekuje od USA w zamian za poparcie porozumienia atomowego z Iranem? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Jarosław Kociszewski

Gość: Dr Marcin Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych

Godzina emisji: 18.15

Data emisji: 13.05.2015

iz/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Umowa nuklearna z Iranem. Spokój w USA, obawy w Zatoce Perskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2015 10:57
Ostateczne zawarcie przez USA porozumienia z Iranem w sprawie programu nuklearnego tego kraju będzie sukcesem i przełomem w stosunkach USA-Iran. Z niepokojem jest jednak przyjmowane przez Arabię Saudyjską i inne kraje Zatoki - pisze "Financial Times".
rozwiń zwiń