Ekspert: Londyn zapewne uzyska od UE ustępstwa

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2015 20:22
Wielkiej Brytanii prawdopodobnie uda się ograniczyć wykorzystanie systemu socjalnego przez imigrantów z innych państw UE - ocenił w Jedynce dr Marek Cichocki.
Audio
  • Politolog Marek Cichocki o wizytach brytyjskiego premiera Davida Camerona w Berlinie i w Warszawie (Więcej świata/Jedynka)
Brytyjski premier David Cameron z wizytą w Berlinie
Brytyjski premier David Cameron z wizytą w Berlinie Foto: PAP/EPA/MAURIZIO GAMBARINI

Brytyjski premier David Cameron spotkał się w piątek Warszawie z premier Ewą Kopacz, a w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Stara się zdobyć poparcie polityczne dla swojego pomysłu reformy UE.

Przed czerwcowym szczytem Unii brytyjski premier planuje spotkać się z szefami rządów wszystkich państw członkowskich. Niektóre kraje, jak Francja, otwarcie sprzeciwiały się renegocjacji traktatów, aby dostosować je do oczekiwań Wielkiej Brytanii, która chce zmian ograniczających m.in. dostęp imigrantów do brytyjskiego systemu socjalnego.

Wiadomo już też, że referendum dotyczące członkostwa Wielkiej Brytanii w UE ma się odbyć do końca 2017 roku. Pytanie będzie brzmiało: "Czy Wielka Brytania powinna pozostać członkiem Unii Europejskiej?".

Marek Cichocki, politolog, ocenił, że Cameron nie ma wyjścia i musi podjąć temat Unii i migracji. - Nie ma pola manewru. Cameron musi uzyskać poważne ustępstwa - stwierdził gość Jedynki.

- Prawdopodobnie Wielka Brytania uzyska jakieś ustępstwa, które pozwolą jej choć w pewnym zakresie ograniczyć wykorzystywanie brytyjskiego systemu socjalnego przez pracujących tam obywateli państw unijnych - ocenił Marek Cichocki.

Politolog zastanawiał się, na ile takie postulowane przez Camerona zmiany jak, zmniejszenie biurokracji, zmniejszenie nadmiernej regulacji, większy głos parlamentów narodowych, będą odbierane przez inne państwa członkowskie.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Jarosław Kociszewski

Gość: Marek Cichocki, politolog

Data emisji: 29.05.2015

Godzina emisji: 18.30

agkm/ag

Czytaj także

Premier Wielkiej Brytanii w Polsce lobbuje za zmianami w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2015 12:30
Premier Ewa Kopacz spotkała się z szefem rządu Wielkiej Brytanii. David Cameron przyjechał do Warszawy, by przekonać Polskę do brytyjskiej wizji zmian w funkcjonowaniu UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Merkel po spotkaniu z Cameronem nie wyklucza zmiany traktatów UE

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2015 17:58
Kanclerz Niemiec sygnalizuje gotowość do porozumienia z Wielką Brytanią w sprawie reform Unii Europejskiej. Angela Merkel powiedziała, że pytanie o traktat powinno być zadawane na końcu.
rozwiń zwiń