USA stoją przed trudnym wyborem: wolność czy bezpieczeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2015 18:47
Amerykański rząd traci jedno z narzędzi walki z terroryzmem, czyli ustawę zwaną Patriot Act. Jej przedłużenie zostało zablokowane w Senacie. Czy oznacza to jednak koniec inwigilacji obywateli?
Audio
  • Dlaczego USA potrzebują narzędzi do inwigilacji? (Więcej świata/Jedynka)
Republikański senator Rand Paul, który zablokował przedłużenie ustawy Patriot Act
Republikański senator Rand Paul, który zablokował przedłużenie ustawy Patriot Act Foto: EPA/JIM LO SCALZO

Uchwalony po zamachach z 11 września Patriot Act dawał służbom specjalnym rozszerzone uprawniania w inwigilacji podejrzanych o terroryzm. Ustawa pozwalała na przykład na gromadzenie przez Narodową Agencję Bezpieczeństwa (NSA) bilingów telefonicznych Amerykanów, co ujawnił Edward Snowden.

Jak wyjaśnił Bohdan Szklarski, amerykanista, nie będzie teraz wolno gromadzić metadanych, czyli informacji o tym, z kim ktoś się kontaktował, kiedy i jak długo rozmawiał. W czwartek ma jednak zostać uchwalona ustawa Freedom Act, która znów pozwoli na podobną działalność.

Gość radiowej Jedynki uważa, że nikt nie chce być odpowiedzialny za to, że głosował za ograniczeniem bezpieczeństwa, dlatego nie ma mowy o zaprzestaniu inwigilacji.

Bohdan Szklarski mówił także o tym, dlaczego kampania wyborcza w USA zaczyna się tak wcześnie i jaką przewagę daje kandydatom znane nazwisko. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Grzegorz Ślubowski

Gość: Bohdan Szklarski (amerykanista)

Data emisji: 2.06.2015

Godzina emisji: 18.16

bk/ag

Czytaj także

Wygasło prawo do telefonicznej inwigilacji Amerykanów

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2015 10:45
Amerykański rząd straci na kilka dni jedno z narzędzi walki z terroryzmem, czyli ustawę zwaną Patriot Act. Jej przedłużenie zablokował senator Kentucky Rand Paul.
rozwiń zwiń