Przeciąganie liny między Grecją a Unią Europejską

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2015 19:53
Sytuacja Grecji jest coraz bardziej dramatyczna. Kolejne spotkania unijnych polityków z greckim rządem nie przynoszą porozumienia. Czy UE dogada się z Atenami w sprawie pomocy finansowej? O tym m.in. mówił w Jedynce Krzysztof Szczerski, współpracownik prezydenta elekta Andrzeja Dudy.
Audio
  • Krzysztof Szczerski o kryzysie greckim oraz sytuacji UE (Więcej świata/Jedynka)
  • Kryzys grecki, sytuacja w Armenii (Więcej świata/Jedynka)
Grecja wyjdzie ze strefy euro? Zwolennicy i przeciwnicy UE na ulicach Aten
Grecja wyjdzie ze strefy euro? Zwolennicy i przeciwnicy UE na ulicach AtenFoto: PAP/EPA/YANNIS KOLESIDIS

Poseł Prawa i Sprawiedliwości powiedział w audycji "Więcej świata", że ewentualne bankructwo Grecji oznacza problemy dla wielu europejskich państw, a także banków, które posiadają greckie obligacje. Jego zdaniem obecnie trwa "przeciąganie liny" między rządem w Atenach a Unią Europejską. Krzysztof Szczerski uważa, że unijni politycy powinni zdać sobie sprawę z tego, iż Grecja nie spłaci swoich długów. - Trzeba się ułożyć z wierzycielami, co do umorzenia długów. Trwanie w tym przekonaniu, że to jest dług spłacalny powoduje drogę donikąd - zaznaczył.

Cały czas nie ma także w UE porozumienia w sprawie nielegalnych imigrantów. Polska jest w grupie tych krajów, które sprzeciwiają się obowiązkowemu przydziałowi uchodźców z Syrii i Erytrei. Gość Jedynki zaznaczył, że nasz kraj przyjmuje dużą falę migracyjną ze Wschodu. - Polska swoją cząstkę solidarności europejskie wypełnia - podkreślił poseł PiS.

Krzysztof Szczerski mówił również o polskiej politycy zagranicznej. Jak zdaniem współpracownika Andrzeja Dudy powinien wyglądać dialog z Niemcami? Dowiesz się tego, słuchając całej rozmowy

W audycji "Więcej świata" mówiliśmy także o sytuacji w Armenii. Tysiące demonstrantów wyszło na ulice Erywania, aby zaprotestować przeciwko drastycznym podwyżkom cen energii elektrycznej. Demonstracja miała charakter pokojowy, ale do rozpędzenia protestujących policja użyła m.in armatek wodnych. Protestujący domagali się cofnięcia podwyżek, jakie władze państwa chcą wprowadzić od pierwszego sierpnia. Zachęcamy do posłuchania rozmowy na ten temat z Szymonem Ananiczem z Ośrodka Studiów Wschodnich.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Przygotował: Grzegorz Ślubowski

Goście: Krzysztof Szczerski (współpracownik prezydenta elekta Andrzeja Dudy, PiS), Szymon Ananicz (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 25.06.2015

Godzina emisji: 18.15

aj/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kryzys trwa. Wciąż bez porozumienia w sprawie Grecji

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2015 18:25
Kolejne rozmowy w Brukseli w sprawie pomocy dla zadłużonej Grecji nie przyniosły rezultatu. Próbę przełamania impasu podjęli ministrowie finansów strefy euro. Rozmowy dotyczą reform, do jakich Grecja ma się zobowiązać w zamian za kolejną pożyczkę - ponad siedem miliardów euro.
rozwiń zwiń