Wyjście Grecji ze strefy euro nieuniknione? "Gra wciąż trwa"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 19:11
Grecja ma ostatnią szansę na przedstawienie planu reform, które mają umożliwić spłatę międzynarodowych długów. Czy tym razem rząd Aleksisa Ciprasa potraktuje sprawę poważnie?
Audio
  • Czy Grecja trafi pod skrzydła Rosji? (Więcej świata/Jedynka)
Wyjście Grecji ze strefy euro nieuniknione? Gra wciąż trwa
Foto: EPA/PATRICK SEEGER

Jak wyjaśniła w audycji "Więcej świata" Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia, w Brukseli przeważają opinie, że Grexit jest nieunikniony i musiałby się zdarzyć cud, by Grecja została w strefie euro. Unijni politycy nie kryją oburzenia postawą greckich władz, które wciąż nie mają konkretnego planu reform.

Agaton Koziński z dziennika "Polska The Times" skomentował, że premier Grecji Aleksis Cipras dobrze wie, że Grexit oznaczałby podważenie wiarygodności europejskiej waluty, dlatego politycy strefy euro będą robić wszystko, by rozwiązać problemy Grecji ze spłatą długów.

Justyna Prus z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych mówiła natomiast o tym, czy gdyby Grecja rozluźniła stosunki z Unią Europejską, mogłaby skierować się bardziej w stronę Rosji.

W audycji również rozmowa Adriana Bąka z wiceminister spraw zagranicznych Katarzyną Kacperczyk o rosnącej potędze Azji i o tym, jak może na tym skorzystać Polska.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Przygotował: Grzegorz Ślubowski

Goście: Beata Płomecka (korespondentka polskiego Radia z Brukseli), Justyna Prus (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Agaton Koziński ("Polska The Times"), Katarzyna Kacperczyk (wiceminister spraw zagranicznych)

Data emisji: 9.07.2015

Godzina emisji: 18.15

bk

Czytaj także

Politolog: Syriza zaoferowała Grekom bunt i nie może się wycofać

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2015 19:09
Zdaniem prof. Wawrzyńca Konarskiego, grecki rząd przyjął założenie, że trwa 5 minut tego kraju i trzeba je wykorzystać.
rozwiń zwiń