Wyjście ze strefy euro ratunkiem dla Grecji?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2015 19:19
Ministrowie finansów strefy euro pozytywnie ocenili greckie reformy oszczędnościowe przyjęte w nocy w parlamencie i chcą rozmawiać o warunkach następnej pożyczki. Czy kolejny zastrzyk finansowy dla Grecji jest jednak najlepszym rozwiązaniem?
Audio
  • Jakie są szanse na realizację greckich obietnic? (Więcej świata/Jedynka)
Aleksis Cipras próbuje spełnić oczekiwania Unii Europejskiej, ale traci przez to poparcie we własnej partii
Aleksis Cipras próbuje spełnić oczekiwania Unii Europejskiej, ale traci przez to poparcie we własnej partiiFoto: EPA/ORESTIS PANAGIOTOU

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble powiedział w wywiadzie dla rozgłośni Deutschlandfunk, że uważa dobrowolne wyjście Grecji ze strefy euro za najlepsze rozwiązanie. W Niemczech mało kto wierzy, że Grecja kiedykolwiek spłaci swój dług wobec tego kraju.

Jak podkreślił Piotr Buras, dyrektor Europejskiej Rady Stosunków Międzynarodowych, porozumienie na jakie zgodził się parlament Grecji nie rozwiązuje problemu, bo ostre żądania Europy spowodują, że gospodarka tego kraju nie ruszy szybko w górę.

Gość Jedynki uważa, że szeroko krytykowany pomysł Wolfganga Schaeublego w praktyce mógłby oznaczać ratunek dla Grecji. Dlaczego? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

W "Więcej świata" także relacja Michała Strzałkowskiego i Krzysztofa Renika z Tadżykistanu, gdzie jednym z największych problemów jest dostęp do dobrej jakościowo wody. Zmienia się to dzięki polskiej pomocy.

O rosnącym napięciu na granicy między Osetią Południową a Gruzją mówił natomiast Paweł Reszka.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Dariusz Rosiak

Gość audycji: Piotr Buras (Europejska Rada Stosunków Międzynarodowych); Wojciech Cegielski, Michał Strzałkowski, Krzysztof Renik (dziennikarze Polskiego Radia), Paweł Reszka (dziennikarz)

Data emisji: 16.07.2015

Godzina emisji: 18.16

bk/asz

Czytaj także

Przedterminowe wybory w Grecji? "Możliwe we wrześniu lub październiku"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2015 17:12
W Grecji może dojść we wrześniu lub październiku do przyspieszonych wyborów - powiedział w czwartek szef greckiego MSW po tym, gdy rząd wobec rozłamu w rządzącej partii Syriza był zmuszony skorzystać z poparcia opozycji, by przyjąć w parlamencie nowe reformy.
rozwiń zwiń