Rocznica MH17. "Zachód przegrał tę sprawę wizerunkowo"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2015 20:20
Rok temu Boeing 777 linii Malaysia Airlines rozbił się na wschodzie Ukrainy. O tragedii, w której zginęło 298 pasażerów samolotu, mówiła w radiowej Jedynce Justyna Prus-Wojciechowska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Audio
  • Rocznica tragedii na wschodzie Ukrainy (Więcej świata/Jedynka)
Świat pamięta o pasażerach lotu MH17
Świat pamięta o pasażerach lotu MH17Foto: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Światowe media wspominając o tragedii na wschodzie Ukrainy piszą o "katastrofie samolotu", a nie o "zestrzeleniu". Zdaniem Justyny Prus-Wojciechowskiej dzieje się tak, ponieważ Zachód przegrał tę sprawę wizerunkowo. Ekspertka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych podkreśliła, że Rosja co jakiś czas wypuszcza "wrzutki", które zamazują obraz tej tragedii.

- Rosyjska taktyka i strategia informacyjna doprowadziła do tego, że zamiast mówić o tym dzisiaj, kto jest winny, my cały czas powtarzamy, że jeszcze to nie zostało do końca udowodnione - zaznaczyła w audycji "Więcej świata".

Jej zdaniem Kreml będzie także cały czas blokował powstanie międzynarodowego trybunału, który miałby do końca wyjaśnić sprawę i osądzić winnych tej tragedii. Powiedziała, że Rosja na teren, gdzie rozbił się samolot malezyjskich linii lotniczych wysłała "swoich ludzi", których zadaniem jest destabilizacja tego regionu i uniemożliwienie przeprowadzenia rzetelnego śledztwa.

W "Więcej świata" także rozmowa z wiceminister spraw zagranicznych Katarzyną Kacperczyk o atomowym porozumieniu z Iranem oraz relacja z Doliny Fergańskiej Michała Strzałkowskiego i Krzysztofa Renika.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Gości audycji: Justyna Prus-Wojciechowska (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Katarzyna Kacperczyk (MSZ), Michał Strzałkowski, Krzysztof Renik.

Data emisji: 17.07.2015

Godzina emisji: 18.16

aj/ag

Czytaj także

Katastrofa malezyjskiego boeinga nad Ukrainą. Ujawniono nagranie separatystów

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2015 19:06
Australijski dziennik umieścił w Internecie film pokazujący ukraińskich separatystów na miejscu katastrofy malezyjskiego boeinga. Z rozmów separatystów wynika, że sądzili oni, iż zestrzelili ukraiński myśliwiec.
rozwiń zwiń