Francja nie przekaże Rosji mistrali. "Dla francuskich elit to niezrozumiała decyzja"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2015 19:09
Francja nie przekaże Rosji okrętów typu mistral. Powodem jest europejska solidarność z Ukrainą. Trwają negocjacje dotyczące rekompensaty dla Moskwy. Jednak decyzja francuskiego rządu nie cieszy się uznaniem wśród francuskich elit.
Audio
  • Francuskie elity nie chcą solidaryzować się z Ukrainą? (Więcej świata/Jedynka)
Francuski okręt klasy Mistral
Francuski okręt klasy MistralFoto: Francisco Gonzalez/Flickr

Dr Bartłomiej Zdaniuk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego podkreślił, że sprawa pozostaje nadal niejasna. Źródła rosyjskie mówią, że jest porozumienie. Prezydent Hollande stwierdził z kolei, że na razie nie ma jeszcze ostatecznych ustaleń.

Zdaniem politologa, decyzja o tym, że Francja mistrali nie sprzeda, jest zaskakująca. Jego zdaniem mogła mieć na nią wpływ jedynie presja Angeli Merkel i Stanów Zjednoczonych. W ocenie Zdaniuka, nawet Komisja Europejska nie byłaby w stanie przekonać Hollande'a.

Jak podkreślił, ta decyzja jest dla francuskiego prezydenta samobójstwem, jeśli chodzi o wybory. Postrzegana jest bowiem jako lizusostwo względem USA, co jest we Francji najgorszym "politycznym przestępstwem". Jak podkreślił, jest też kwestia straty ekonomicznej i wiarygodności Francji na rynku sprzedaży broni. Inne podmioty mogą teraz bać się robić interesy z Paryżem.

Politolog wyjaśnił, dlaczego francuskich elit nie przekona teza, że rezygnacja z tego kontraktu to wyraz solidarności Europy z Ukrainą. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Jarosław Kociszewski

Gość: dr Bartłomiej Zdaniuk (UW)

Data emisji: 03.08.2015

Godzina emisji: 18.15

bk/tj

Czytaj także

Francja zapłaci odszkodowanie Rosji za mistrale? Hollande: trwają dyskusje

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 20:25
Prezydent Francji Francois Hollande poinformował, że nie ma nie porozumienia z Rosją ws. mistrali. W czwartek rosyjska prasa podała, że Francja zwróci Rosji prawie 1,2 mld euro za niedostarczone okręty desantowe Mistral.
rozwiń zwiń