Rozmowy o Ukrainie bez Polski. "Mamy inną ważną rolę"

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2015 19:17
Rozmowy o sytuacji na Ukrainie z udziałem Kijowa, Moskwy, Berlina i Paryża w ocenie Unii Europejskiej są wystarczające. Także wielu polskich polityków uważa, że format normandzki to w obecnej chwili najlepsze rozwiązanie. Czy Polska powinna nadal zabiegać o włączenie do rozmów?
Audio
  • Format normandzki wymaga rozszerzenia? (Więcej świata/Jedynka)
Format normandzki przez większość polityków jest uważany za optymalny
Format normandzki przez większość polityków jest uważany za optymalnyFoto: EPA/KAY NIETFELD

Dyskusja na ten temat rozgorzała po tym, gdy prezydent Andrzej Duda stwierdził, że podczas piątkowej wizyty w Berlinie będzie chciał poruszyć temat zmiany formatu rozmów dot. Ukrainy. - Mogłyby brać w nich udział także USA i sąsiedzi Ukrainy - mówił prezydent. Tymczasem Petro Poroszenko po rozmowach z Angelą Merkel i Francoisem Hollandem zapewniał, że rozszerzanie formatu rozmów o nowe kraje nie jest potrzebne.

Grzegorz Gromadzki, analityk Fundacji Batorego uważa, że nie należy się spodziewać zmian w formacie rozmów co najmniej do końca tego roku. Wtedy mają zostać wypełnione postanowienia porozumienia z Mińska. Jego zdaniem nie zostaną one wypełnione i na początku przyszłego roku pojawi się pytanie, co robić dalej.

Zdaniem eksperta, prezydent Ukrainy musi cały czas rozmawiać z najważniejszymi sojusznikami w UE, bo jest to szansa na wypracowywanie wspólnego stanowiska. Jak podkreślił, najważniejszą kwestią, której Polska musi pilnować, jest jedność UE ws. sankcji wobec Rosji. Znaczna część państw jest wobec nich sceptyczna.

Czy propozycje rozszerzenia formatu rozmów są możliwe do zaakceptowania? Dlaczego Ukraina nie wypowiada się jednoznacznie ws. udziału Polski? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

W "Więcej świata" także relacja Adriana Bąka ws. wyroku na ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa oraz rozmowa z Piotrem Burasem, dyrektorem warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych o antyimigranckich ruchach w Niemczech.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Krzysztof Renik

Goście: Grzegorz Gromadzki (Fundacja Batorego), Adrian Bąk, Piotr Buras (Europejska Rada Spraw Zagranicznych)

Data emisji: 26.08.2015

Godzina emisji: 18.16

bk/tj

Czytaj także

Polska w rozmowach o Ukrainie? Kijów nie mówi "nie"

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 21:59
Kijów nie wyklucza przyłączenia Polski do rozmów pokojowych w sprawie Donbasu. Mówił o tym wiceszef administracji prezydenta Ukrainy.
rozwiń zwiń