"Wystąpienie szefa KE o imigrantach rozczarowuje"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 19:40
Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przedstawił plan walki z kryzysem migracyjnym. Zaproponował, by Unia przyjęła jeszcze 120 tysięcy osób. Jeśli dodać do tego plan Komisji z maja, Wspólnota powinna przyjąć na początek 160 tysięcy uchodźców, z czego Polska ponad 11 tysięcy.
Audio
  • Prof. Roman Kuźniar o napływie imigrantów do Europy (Jedynka/Więcej świata)
Jean-Claude Juncker podczas wystąpienia, w którym przedstawił plan przyjmowania imigrantów
Jean-Claude Juncker podczas wystąpienia, w którym przedstawił plan przyjmowania imigrantówFoto: EPA/PATRICK SEEGER

Wystąpienie Junckera było rozczarowujące - ocenił w Jedynce prof. Roman Kuźniar. Zwrócił uwagę, że przewodniczący KE nie odniósł się do problemu "przemysłu" przerzucania ludzi do Europy, ani do tego, jak wpłynąć na sytuację w krajach, z których pochodzą uchodźcy.

Gość podkreślił rolę Arabii Saudyjskiej, która sama nie przyjmuje uchodźców, ale finansuje ich transfer do Europy. - To sprawia wrażenie ukrytej strategii Saudyjczyków islamizacji Europy - powiedział.

Dodał, że za przyjmowaniem uchodźców kryją się też motywy biznesowe i nie chodzi tylko o pomoc drugiemu człowiekowi. Wyjaśnił, że Niemcy zapraszają imigrantów, bo już szykują dla nich miejsca pracy. Ostrzegł zarazem, że Niemcy fundują sobie coś, z czego nie zdają sobie sprawy.

Polska, w ocenie Kuźniara, prezentuje zachowawcze stanowisko i byłaby w stanie przyjąć więcej imigrantów. Pozostaje jednak pytanie, czy chcieliby oni u nas zostać. - Skoro chcą uciekać tylko do Niemiec, to znaczy, że nie chodzi o ucieczkę od wojny - podsumował.

W dalszej części audycji poruszono temat ekonomicznych skutków napływu imigrantów do UE i podsumowano 25 lat działania Ośrodka Studiów Wschodnich.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Grzegorz Ślubowski

Goście: prof. Roman Kuźniar (politolog, dyplomata), dr Olaf Osica (dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich)

Data emisji: 09.09.2015

Godzina emisji: 18.15

fc/ag

Komentarze1
aby dodać komentarz
Polkot2015-09-09 20:22 Zgłoś
Jaka ukryta strategia Saudyjczyków? Właśnie ogłosili że jak Europa przyjmie islamskich emigrantów, to Arabia Saudyjska w dowód wdzięczności wybuduje w Europie 200 meczetów... i to nie jest żaden żart :(

Czytaj także

Szef KE zaapelował do państw UE o przyjęcie 160 tysięcy uchodźców

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 16:26
Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaapelował do państw UE o przyjęcie160 tysięcy uchodźców od Grecji, Włoch i Węgier, by złagodzić kryzys migracyjny w tych krajach. Ostrzegł, że w przyszłości do podobnej sytuacji może dojść na Ukrainie.
rozwiń zwiń