Spotkanie Obamy z Putinem ws. Syrii. "Chemii między nimi nie ma"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 19:20
O współpracy rosyjsko-amerykańskiej rozmawiali w kuluarach sesji ONZ prezydenci Władimir Putin i Barack Obama. - Strategia Rosji jest jasna – komentuje Łukasz Adamski z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
Audio
  • Jakie są perspektywy współpracy USA z Rosją w sprawie Syrii? (Jedynka/Więcej świata)
Obama i Putin spotkali się w Nowym Jorku
Obama i Putin spotkali się w Nowym Jorku Foto: PAP/EPA/UNITED NATIONS/AMANDA VOISARD

Putin opowiedział się za powołaniem szerokiej koalicji antyterrorystycznej do walki z dżihadystami w Syrii i Iraku i ocenił, że brak współpracy z obecnym rządem w Damaszku jest olbrzymim błędem.

Obama oświadczył, że Stany Zjednoczone są gotowe do współpracy z każdym krajem, w tym Rosją i Iranem, by rozstrzygnąć konflikt w Syrii. Wykluczył jednak poparcia dla Baszara el-Asada.

- Rosji zależy na zniesieniu zachodnich sankcji, które uwierają rosyjską gospodarkę i przywróceniu krajowi statusu pełnoprawnego członka klubu mocarstw – tłumaczy dr Łukasz Adamski.

Jak zauważa: "Chemii między Obamą a Putinem nie ma, a wręcz widać że prezydent USA nie znosi gospodarza Kremla”, jednak Zachód sam nie rozwiąże problemu syryjskiego.

Zdaniem Adamskiego, prawdopodobnie dojdzie więc do współpracy Zachodu z Rosją. - Może to być współdziałanie w dziedzinie wywiadowczej i koordynacja działań zmierzających do zwalczania Państwa Islamskiego – tłumaczy gość Jedynki.

Adamski dodaje, że mimo wszystko, Zachód nie jest zakładnikiem Moskwy. Dlaczego? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Dariusz Rosiak

Gość: dr Łukasz Adamski (Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia)

Data emisji: 29.09.2015 

Godzina emisji: 18.14

iz

Czytaj także

Spotkanie prezydentów USA i Rosji. Rozmowa o Syrii i Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 10:43
Prezydenci USA i Rosji, Barack Obama i Władimir Putin, którzy odbyli w poniedziałek ponad półtoragodzinną rozmowę w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, zgodzili się, by szukać politycznego rozwiązania dla Syrii, ale wciąż różnią się ws. przyszłości prezydenta tego kraju.
rozwiń zwiń