Uchodźcy w Europie. ”Unia zaczyna nareszcie działać”

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2015 19:40
Uchodźców nie jest tak wielu, by mogli rozsadzić Unię Europejską, która liczy 550 mln mieszkańców – o tym mówił podczas debaty w Jedynce ekspert ds. migracji Maciej Duszczyk (UW). Z kolei Olaf Osica z Ośrodka Studiów Wschodnich zauważył, że kryzys migracyjny nałożył się na inne europejskie problemy.
Audio
  • Debata Polskiego Radia "Uchodźcy w Europie - szansa czy zagrożenie" (Jedynka)
Uchodźcy czekają w kolejce do Państwowego Urzędu Zdrowia i Opieki Społecznej (LaGeSo) w Berlinie
Uchodźcy czekają w kolejce do Państwowego Urzędu Zdrowia i Opieki Społecznej (LaGeSo) w BerlinieFoto: PAP/EPA/KAY NIETFELD

Prof. Maciej Duszczyk, ekspert do spraw migracji tłumaczył, że do Unii Europejskiej przybyło około 200 tysięcy więcej osób, niż było to rok temu. Jak zauważył, trudno przypuszczać, że struktura licząca 550 mln Europejczyków może upaść przez taką liczbę osób, nawet jeśli są one obce kulturowo. W jego ocenie Unia Europejska zaczyna mierzyć się z tym problemem, jako przykład podał szczyt UE, który opracował harmonogram działań w sprawie migrantów. Ekspert dodał, że jeśli Europa chce zachować układ z Schengen - wtedy musi działać wspólnotowo. Tylko gdy zdecyduje się na powrót wprowadzić kontrolę graniczną, wtedy można decydować na poziomie państw narodowych.

Na zdjęciu od lewej: dyrektor Jedynki Kamil Dąbrowa, Grzegorz Ślubowski, Maciej Duszczyk, Janusz Danecki, Olaf Osica Na zdjęciu od lewej: dyrektor Jedynki Kamil Dąbrowa, Grzegorz Ślubowski, Maciej Duszczyk, Janusz Danecki, Olaf Osica

Dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich dr Olaf Osica zaznaczył, że napływ migrantów pojawił się w szczególnym momencie, kiedy w Europie wciąż tli się kryzys społeczny i gospodarczy. Wciąż pojawiają się kolejne problemy - na przykład wojna w Ukrainie.  - To mieszanka wybuchowa (…)  - mówił analityk. Jego zdaniem rozmiar problemu może przerastać możliwości operacyjne UE, poszczególnych państw.

Prof. Janusz Danecki, arabista  z Uniwersytetu Warszawskiego, wspominał, że umiarkowane syryjskie media dumne są z tego, że Europejczycy chcą i są gotowi przyjmować uchodźców. Krytyce poddawane są w świecie arabskim te bogate kraje, które jak dotąd imigrantów nie przyjmują na dużą skalę - stąd możliwe, że coś się w tej kwestii zmieni.

O podróży szlakiem uchodźców opowiedziała Agata Kasprolewicz, dziennikarka Polskiego Radia. Była m.in. w Grecji, na wyspie Lesbos, gdzie przybywają niemal co dzień tysiące ludzi. Jak opowiadała - mały ponton z Turcji może przypłynąć tam w niecałą godzinę. - Ludzie, którzy przybywają, są szczęśliwi, pełni radości. Może dlatego, że nie wiedzą, co ich czeka, jaka będzie ich dalsza droga - relacjonowała. Ci imigranci, których spotkała dalej na szlaku, również w Berlinie, byli rozczarowani, że na uchodźców nikt tam nie czeka.

Lesbos wyspą nadziei >>> Relacja Agaty Kasprolewicz ze szlaku migrantów

Agata Kasprolewicz Dziennikarka Jedynki, Agata Kasprolewicz

W debacie zabrał również głos Artur Tusiński, bumistrz Podkowy Leśnej – w tej gminie znajduje się ośrodek dla uchodźców w Dębaku.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Goście: prof. Janusz Danecki (arabista  z Uniwersytetu Warszawskiego), prof. Maciej Duszczyk (Ośrodek Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego), Olaf Osica (szef Ośrodka Studiów Wschodnich)

Data emisji: 16.10.2015

Godzina emisji: 18.15

Zdjęcia: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

agkm/ag

Czytaj także

Tragedia na Morzu Egejskim. Barka z imigrantami zderzyła się ze statkiem

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2015 10:30
Do kolizji doszło w pobliżu wyspy Lesbos. Barka imigrantów uderzyła w jednostkę greckiej straży przybrzeżnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Statystyki: 600 tys. imigrantów przybyło do Europy przez Morze Śródziemne

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2015 14:30
Ponad 600 tysięcy imigrantów i uchodźców przybyło od początku 2015 roku do Europy przez Morze Śródziemne. Ponad 3,1 tys. poniosło śmierć lub zaginęło podczas tej przeprawy - poinformowała Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska poradzi sobie z falą imigrantów?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2015 18:42
- Nie było zgody na stały mechanizm podziału uchodźców - zapewniała po unijnym szczycie premier Ewa Kopacz. Z kolei Donald Tusk, szef Rady Europejskiej powiedział, że UE w pierwszej kolejności musi wzmocnić ochronę granic zewnętrznych. Goście "Wyborczego Pulsu Trójki" odnieśli się do działań polskiego rządu związanych z kryzysem imigracyjnym.
rozwiń zwiń