Wizyta premiera Camerona w Polsce. Prof. Konarski: nie ufam Brytyjczykom

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 19:51
Szef brytyjskiego rządu szukał w Warszawie wsparcia dla reformy UE, która ma umożliwić pozostanie Zjednoczonego Królestwa we Wspólnocie. Prof. Wawrzyniec Konarski przypomina, że strategiczne cele polskiego państwa są inne niż brytyjskie.
Audio
  • Premier Wielkiej Brytanii szuka sojusznika w Polsce (jedynka/Więcej świata)
Premier Wielkiej Brytanii David Cameron i prezydent Andrzej Duda podczas powitania w Pałacu Prezydenckim
Premier Wielkiej Brytanii David Cameron i prezydent Andrzej Duda podczas powitania w Pałacu Prezydenckim Foto: PAP/Jacek Turczyk

- Wielka Brytania to państwo, które zawsze potrafiło wywalczyć dobre warunki dla siebie, a my jesteśmy beneficjentami w UE. Strategicznie musimy więc patrzeć inaczej niż Londyn - tłumaczy gość Jedynki.

Czytaj więcej
cameron szydło 1200
Premier Cameron w Polsce. Gorący temat zasiłków dla imigrantów

Profesor przyznaje, że wprawdzie Cameron szuka sojuszników w UE i może nam coś oferować, ale trzeba być ostrożnym. - Patrząc na zabiegi brytyjskiej dyplomacji warto sobie przypomnieć powiedzenie, że Grekom nie należy ufać, gdy przychodzą z prezentami. Ja mam podobny stosunek do Brytyjczyków i też im nie ufam – mówi Konarski. - Bardzo chciałbym żebyśmy umieli patrzeć na fakty, a nie formy czegoś, co roboczo nazywam "podpuchami" - dodaje.

Profesor zwraca uwagę, że pozornie mamy podobne pomysły na funkcjonowanie UE, ale problemy zaczynają się, gdy dotykamy szczegółów np. kwestii zasiłków dla polskich migrantów.

Zdaniem gościa Jedynki, polskie państwo powinno twardo żądać konkretnych dowodów na to, że jesteśmy w jakiejś sferze potrzebni Brytyjczykom i "domagać się stosownego gratyfikowania".

Czego więc powinniśmy oczekiwać od Londynu? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

A w audycji rozmawiano także o zaostrzającym się konflikcie Azersko-Armeńskim i sytuacji w Syrii.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Jarosław Kociszewski

Gość: Prof. Wawrzyniec Konarski (Uniwersytet Jagielloński)

Data emisji: 10.12.2015

Godzina emisji:
18.16

iz/asz

Czytaj także

Premier Szydło: Polska i Wielka Brytania mają zbieżny punkt widzenia

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 14:35
Polska rozumie postulaty Wielkiej Brytanii dotyczące reformy UE - podkreśliła premier Beata Szydło po rozmowie z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem. Zwróciła uwagę m.in. na konieczność wzmocnienia parlamentów narodowych w UE.
rozwiń zwiń