Andrzej Duda na Ukrainie. Tworzy się nowa historia

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2015 20:15
- Historia to trudny element i wymagający wyjaśnienia. Bez tego prawdziwe zbliżenie będzie trudne - powiedział w Jedynce o relacjach polsko-ukraińskich Michał Dworczyk, przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.
Audio
  • Podsumowanie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie (Jedynka/Więcej świata)
Andrzej Duda wygłasza przemówienie podczas wizyty na Ukrainie
Andrzej Duda wygłasza przemówienie podczas wizyty na UkrainieFoto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Goście audycji "Więcej świata" podsumowali wizytę prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie, podczas której poruszono m.in. kwestie pomocy dla Polaków na Wschodzie oraz wspólnego komitetu historycznego. 

- Z punktu widzenia mieszkańców Ukrainy, postrzegamy tę wizytę jako gest uznania zbrodni komunizmu - powiedział Jerzy Wójcicki, członek zarządu Związku Polaków na Ukrainie, odnosząc się do obecności polskiego prezydenta na cmentarzu w Bykowni, gdzie pochowane są ofiary NKWD. Podkreślił, że to bardzo istotny symbol w świetle nowej ustawy o dekomunizacji. 

Wójcicki dodał, że jako Polak mieszkający na Ukrainie docenił, że prezydent wtopił się w tłum Polaków, którzy przybyli się z nim spotkać. - Niektórzy przyjechali nawet 1000 km. Nikt nie żałował - podkreślił. 

Michał Dworczyk skupił się na inicjatywie powołania wspólnego polsko-ukraińskiego komitetu historycznego. - Historia to trudny element i wymagający wyjaśnienia. Bez tego prawdziwe zbliżenie będzie trudne - stwierdził. Dodał, że polski i ukraiński IPN nawiązały już współpracę. Podkreślił, że osobiste zaangażowanie prezydenta pozwala mieć nadzieję, że kolejne kroki będą podejmowane.

Goście mówili też o nowelizacji karty Polaka i oczekiwaniach Polaków na Ukrainie. 

źródło: TVN24/x-news

W dalszej części audycji Michał Strzałkowski przybliżył w swoim materiale pracę obserwatorów wyborów, a Jarosław Kuisz przed kolejnym unijnym szczytem mówił o problemie imigrantów w Europie.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Gość: Jerzy Wójcicki (red. naczelny "Słowa Polskiego" i członek zarządu Związku Polaków na Ukrainie), Michał Dworczyk (poseł PiS, przewodniczący Komisji Łączności z Polakami za Granicą), Jarosław Kuisz ("Kultura Liberalna") 

Data emisji: 16.12.2015

Godzina emisji:
18.16

fc/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dla Ukraińca Polska to konsulat i przejście graniczne

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2015 15:10
W Kijowie rozmawiali prezydenci Polski i Ukrainy. Petro Poroszenko podziękował Polsce za zdecydowane wsparcie dla niepodległości i suwerenności terytorialnej jego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent do Polaków z Ukrainy: wiem, że mieliście to poczucie, że Polska jak gdyby o was zapomniała. Chciałbym bardzo, aby to się zmieniło

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2015 07:07
Na zakończenie dwudniowej wizyty na Ukrainie, prezydent Andrzej Duda spotkał się z mieszkającymi tu Polakami. Podziękował im za pielęgnowanie tradycji narodowych i obiecał wsparcie dla prowadzonych przez nich instytucji.
rozwiń zwiń