Marek Magierowski: Lech Kaczyński był prorokiem

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2015 19:46
- To co mówił Lech Kaczyński w roku 2008 o sytuacji w Europie Środkowo-Wschodniej stało się teraz rzeczywistością – mówi Marek Magierowski, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy.
Audio
  • Wyzwania polityki zagranicznej dla Europy Środkowo-Wschodniej (Jedynka/Więcej świata)
Prezydent Andrzej Duda na konferencji poświęconej polityce zagranicznej Lecha Kaczyńskiego
Prezydent Andrzej Duda na konferencji poświęconej polityce zagranicznej Lecha KaczyńskiegoFoto: PAP/Jacek Turczyk

W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim odbyła się konferencja "Suwerenność, solidarność, bezpieczeństwo. Lech Kaczyński a Europa Środkowa i Wschodnia". Data nie była przypadkowa. 10 lat temu, 23 grudnia 2005 roku Lech Kaczyński złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym jako nowo wybrany prezydent RP.

Konferencja zgromadziła w Warszawie byłych prezydentów regionu i jednego obecnie urzędującego. - Prezydent Lech Kaczyński był prorokiem. Gdy przemawiał w Tbilisi, to mówiono, że jego wizja jest zbyt pesymistyczna i nie spodziewano się, że rzeczy w Rosji potoczą się tak szybko, i w tym kierunku – mówi Marek Magierowski i dodaje: "To co mówił Lech Kaczyński w roku 2008 stało się rzeczywistością".

Rzecznik prezydenta zastanawia się, czy dziś taka wyprawa, jak wtedy do Gruzji, byłaby możliwa. - Pewnie tak, ale nie byłoby to odebrane jako stanowisko całej Europy Środkowo-Wschodniej – mówi. Magierowski podkreśla, że od kliku lat widać podziały w regionie na tle stosunku do Rosji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Gość: Marek Magierowski (rzecznik Prezydenta RP)

Data emisji: 22.12.2015

Godzina emisji:
18.16

iz/tj

Czytaj także

"Człowiek z zasadami". W Pałacu Prezydenckim wspominano Lecha Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 17:37
Prywatne anegdoty, ale przede wszystkim kwestie dotyczące polityki zagranicznej Lecha Kaczyńskiego. Przywódcy państw Europy Środkowo-Wschodniej wspominali w Warszawie polskiego prezydenta, który zginął w katastrofie smoleńskiej.
rozwiń zwiń