NATO wzmocni wschodnią flankę. "Sygnał dla Rosji"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 20:35
Decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki podjęli ministrowie obrony krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Co to oznacza dla Polski? O tym w audycji "Więcej świata".
Audio
  • Więcej NATO na wschodniej flance (Więcej świata/Jedynka)
Ćwiczenia wojsk NATO
Ćwiczenia wojsk NATOFoto: Allied Joint Force Command Brunssum/flickr/CC

Szczegółowe ustalenia mają być podjęte najpierw w czerwcu na spotkaniu ministrów obrony, a ostatecznie na lipcowym szczycie Paktu w Warszawie. Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg poinformował jednak, że wzmocnienie wschodniej flanki NATO to odpowiedź Sojuszu na zmienione warunki bezpieczeństwa w obliczu "bardziej asertywnej" polityki Rosji.

Janusz Onyszkiewicz ze Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego mówił w radiowej Jedynce, że Sojusz musi dać "jasny sygnał Rosji i wszystkim innym, którym mogłaby się marzyć jakaś awantura, że NATO traktuje swoje zobowiązania bardzo serio". - Cały czas istnieje obawa, że Rosja może przetestować spójność Sojuszu i solidność NATO-wskich gwarancji na krajach bałtyckich - zaznaczył.

Były szef MON odniósł się także do deklaracji USA. W ubiegłym tygodniu Stany Zjednoczone ogłosiły, że w 2017 roku na obecność wojskową w Europie przeznaczą 3,4 mld dolarów, czyli cztery razy więcej niż do tej pory. Jak - zdaniem gościa Jedynki - decyzja Amerykanów wpłynie na sytuację w naszym regionie? Można się tego dowiedzieć, słuchając dołączonego nagrania.

W audycji również: relacja Wojciecha Cegielskiego ze spotkania ministrów obrony krajów Sojuszu w Brukseli oraz rozmowa z dziennikarzem Polskiego Radia Dariuszem Rosiakiem o burzliwym czasie, jaki czeka niestabilną Afrykę Centralną.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: Janusz Onyszkiewicz (były szef MON), Dariusz Rosiak (dziennikarz Polskiego Radia)

Data emisji: 11.02.2016

Godzina emisji: 18.14

aj/mk

Czytaj także

Więcej NATO na wschodniej flance. Zapadły pierwsze decyzje

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2016 21:51
NATO podjęło decyzję o trwałej obecności na wschodniej flance i rozstrzygnęło, że jest to jedno z najistotniejszych działań na najbliższe lata - poinformował szef MON Antoni Macierewicz.
rozwiń zwiń