Szwecja przystąpi do NATO? Debata trwa

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2016 21:15
W społeczeństwie szwedzkim od dawna toczy się dyskusja o tym, czy dołączyć do Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówił w Jedynce ekspert Marcin Fronia.
Audio
  • Historyczne spotkanie papieża z patriarchą Moskwy, spotkanie kanclerz Niemiec i polskiej premier, polityka bezpieczeństwa Szwecji (Jedynka/Więcej świata)
Posiedzenie szefów MSZ państw NATO w Brukseli. Zdjęcie ilustracyjne
Posiedzenie szefów MSZ państw NATO w Brukseli. Zdjęcie ilustracyjneFoto: nato.int/Flickr

Szwecja zmienia politykę obronną wobec ewentualnego zagrożenia płynącego z Rosji. I tak na przykład wyspa Gotlandia ponownie może stać się bazą wojskową. Skandynawia postrzegała sama siebie jako bardzo neutralny region - uznawała, że nie musi należeć do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Czy to się może zmienić?

- Badania dotyczące wstąpienia do NATO do tej pory wskazywały na poparcie niższe niż 50 procent - mówił Marcin Fronia, dyrektor ośrodka analitycznego Norden Centrum. Podkreślił, że w Szwecji taka decyzja nie może zapaść bez poparcia tamtejszego społeczeństwa.

- W czasie zimnej wojny na Gotlandii stacjonowało kilkanaście tysięcy wojsk szwedzkich. Była to istotna baza wojskowa. Została potem zdemilitaryzowana - opowiadał gość Jedynki. Zaznaczył, że obecnie obecnie chodzi o ok. 300 żołnierzach, więc trudno mówić o powrocie do zimnej wojny.

Więcej na ten w dołączonym nagraniu audycji. W programie była mowa również o wizycie premier Beaty Szydło w Berlinie i o spotkaniu papieża z patriarchą Moskwy.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Żakowski

Goście: Ewa Czaczkowska (publicystka), Wojciech Szymański (korespondent Polskiego Radia w Berlinie), Marcin Fronia (dyrektor ośrodka analitycznego Norden Centrum)

Data emisji: 12.02.2016

Godzina emisji: 18.14

agkm/mk

Zobacz więcej na temat: NATO Szwecja wojsko

Czytaj także

Warszawa i Berlin będą zabiegać, by Londyn pozostał w UE

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2016 22:00
Migracje i kwestia brytyjska w Unii Europejskiej - to najważniejsze tematy rozmów Beaty Szydło z kanclerz Angelą Merkel w Berlinie.
rozwiń zwiń