Wojna w Syrii. Kto jest głównym rozgrywającym?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 19:27
- Wszyscy się podpierają dążeniem do zniszczenia Państwa Islamskiego, a na dobrą sprawę realizują swoje drobne, narodowe interesy - powiedział w audycji "Więcej świata" ekspert Jan Natkański.
Audio
  • Rosja oskarżana o zbrodnie wojenne w Syrii (Więcej świata/Jedynka)
Zniszczone miasto Homs
Zniszczone miasto HomsFoto: Bo yaser/Wikimedia Commons/CC

- Jeśli się przyjrzeć z zewnątrz konfliktowi w Syrii, to widać, że on się toczy na kilku poziomach. W związku z tym strasznie trudno powiedzieć, kto kiedy jest rozgrywającym - wskazał były ambasador w Egipcie Jan Natkański.

Według niego na najniższym poziomie jest armia syryjska i liczne ugrupowania zbrojne. Wyżej są patroni regionalni - Arabia Saudyjska i inne kraje Zatoki Perskiej. Jest też Iran, który wspiera prezydenta Syrii. I Hezbollah z Libanu. I wreszcie Turcja, która "ma kompleks na punkcie Kurdów". Trzeci, najwyższy poziom, to są Stany Zjednoczone i Rosja.

Między dwoma "graczami" - Turcją i Rosją - dochodzi do coraz poważniejszych spięć. Ponad 50 osób zginęło po zbombardowaniu czterech szpitali w okolicach Aleppo i Idlib. Turcja oświadczyła, że to Rosjanie dokonali nalotów. Rzecznik Kremla odpowiedział, że nie ma na to żadnych dowodów.

- Rosjanie, mając na celu zniszczenie uzbrojonych przeciwników prezydenta Syrii niezależnie od ich przynależności ideologicznej i politycznej, przestrzegać żadnych reguł wojny nie przestrzegają (...) Turcy również nie są tutaj bez winy. W poniedziałek wpuścili na teren prowincji Idlib 500 bojowników do walki z Kurdami i z Baszarem al-Asadem a nie z Państwem Islamskim - stwierdził ekspert.

WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny >>>

Bośnia i Hercegowina złożyła w poniedziałek w Brukseli wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej. Kraj czekają jeszcze długoletnie negocjacje, jednak ten krok to symboliczny początek drogi, którą przybyła choćby Chorwacja, bałkański sąsiad Bośni, przyjęty w 2013 roku do UE. Na ten temat rozmawialiśmy z Martą Szpalą z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Korea Południowa podjęła decyzję o zawieszeniu działalności w Parku Technologicznym w Kaesong, projekcie realizowanym wspólnie z Koreą Północną. Specjalna strefa ekonomiczna, w której pracowało ponad 50 tys. Koreańczyków z Północy, uważana jest za jeden z ostatnich czynników powstrzymujących wojnę na Półwyspie Koreańskim. Więcej na tem temat w materiale Adriana Bąka.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Dariusz Rosiak

Gość: Marta Szpala (Ośrodek Studiów Wschodnich), Jan Natkański (były ambasador w Egipcie, znawca Bliskiego Wschodu)

Data emisji: 16.02.2016

Godzina emisji: 18.15

kk/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojna w Syrii. ONZ: co najmniej 50 zabitych w atakach na szpitale i szkoły

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 06:54
Ataki zdecydowanie potępił ONZ, Biały Dom, Departament Stanu USA i MSZ Francji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojna w Syrii. Rosja oskarżana jest o celowe bombardowanie szkół i szpitali

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 12:27
Zachód oskarża Moskwę o to, że naloty są wymierzone nie w Państwo Islamskie - co było oficjalnym celem operacji - ale w syryjską opozycję i ludność cywilną.
rozwiń zwiń