X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Richard Pipes: Rosjanie nie lubią Polaków

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2016 18:43
– To stara sprawa, bo Polacy przeszli na katolicyzm a to zdaniem Rosjan, świadczy o nielojalności - mówi w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia amerykański historyk i sowietolog. Prof. Pipes podkreśla, że poprawa stosunków polsko–rosyjskich zależy od Moskwy.
Audio
  • Historyk Richard Pipes w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia (Jedynka/Więcej świata)
Richard Pipes w rozmowie z Markiem Wałkuskim
Richard Pipes w rozmowie z Markiem Wałkuskim Foto: Polskie Radio

Jednym z czynników wpływających na polsko-rosyjskie relacje jest sprawa katastrofy smoleńskiej. Według Richarda Pipesa, to niezrozumiałe, że Rosja nie chce zwrócić wraku samolotu. – To nie ich sprawa, bo oni nie strącili tego samolotu – mówi rozmówca radiowej Jedynki.

Historyk ocenia, że wzmocnienie NATO na wschodzie Europy to bardzo dobra decyzja, bo Rosja jest bardzo agresywna. – Rosjanom trzeba dać znać, że bierzemy to poważnie – mówi Pipes. Przyznaje jednak, że ciężko jest przewidzieć reakcje Moskwy, bo "Putin to nieodpowiedzialny człowiek". Historyk podkreśla, że mimo wszystko nie obawia się otwartej agresji i nie sądzi, by Rosja wkroczyła do Polski. – Uważam, że Polska jest bezpieczna jako członek NATO – dodaje profesor.

Richard Pipes mówi, że w przyszłości w Polsce nie powinny jednak powstać stałe bazy NATO, bo to zaniepokoiłoby Rosjan.

Historyk był także pytany o konflikt w naszym kraju wokół Trybunału Konstytucyjnego. - Przez tyle lat było w Polsce spokojnie politycznie. Dlaczego taki problem powstał, nie bardzo rozumiem – mówi Pipes.

Rozmówca Jedynki podkreśla, że to jest sprawa wewnętrzna Polski, ale "w USA jest pewne zaniepokojenie". - Dla Polski Ameryka jest bardzo ważna, także zwracałbym na to uwagę – ostrzega. Pipes nie sądzi jednak, by miało to wpływ na decyzje Paktu Północnoatlantyckiego. – NATO to jest sprawa międzynarodowa a to, co się dzieje wewnętrznie w Polsce nie wpływa na Pakt – zapewnia historyk.

Rozmowę przeprowadził korespondent Polskiego Radia w USA Marek Wałkuski.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość: prof. Richard Pipes (były doradca prezydenta Ronalda Reagana ds. Rosji i Europy Środkowej, historyk, sowietolog, autor kilkunastu książek poświęconych Rosji)

Data emisji: 20.03.2016

Godzina emisji: 18.05

iz/pg


Komentarze1
aby dodać komentarz
casial2016-03-21 09:02 Zgłoś
Pipes nie sądzi jednak, by miało to wpływ na decyzje Paktu Północnoatlantyckiego. – NATO to jest sprawa międzynarodowa a to, co się dzieje wewnętrznie w Polsce nie wpływa na Pakt – zapewnia historyk.(cytat). Komentarz: Mr Pipes nie myśli, i nie bierze pod uwagę faktu, żę pozycja Supermocarstwa (jakim jest USA) nie przychodzi znikąd. Mr Pipes powinien przyjąć widzenie politologa raczej, i dojść do wniosku, że utwierdzanie pozycji USA jako supermocarstwa jest "wspólnym obowiązkiem", a więc i odpowiedzialnością (by the way).

Czytaj także

Priorytety USA na szczyt NATO: wzmocnienie na wschodzie, działania na południu

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2016 21:30
Po warszawskim szczycie oczekujemy, że będziemy mieli plany wojskowe i rekomendacje oraz że będziemy zdolni określić dokładnie, jak NATO zamierza te rekomendacje wypełniać – powiedział w Brukseli Jack Hillmeyer z amerykańskiej misji przy NATO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie Andrzeja Dudy z amerykańskimi senatorami. "Nie rozmawialiśmy o sprawach wewnętrznych Polski"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2016 16:55
Prezydent poinformował, że sobotnia rozmowa z amerykańskimi senatorami poświęcona była głównie tematyce bezpieczeństwa naszego regionu.
rozwiń zwiń