Prof. Richard Pipes: Rosjanie nie lubią Polaków

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2016 18:43
– To stara sprawa, bo Polacy przeszli na katolicyzm a to zdaniem Rosjan, świadczy o nielojalności - mówi w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia amerykański historyk i sowietolog. Prof. Pipes podkreśla, że poprawa stosunków polsko–rosyjskich zależy od Moskwy.
Audio
  • Historyk Richard Pipes w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia (Jedynka/Więcej świata)
Richard Pipes w rozmowie z Markiem Wałkuskim
Richard Pipes w rozmowie z Markiem Wałkuskim Foto: Polskie Radio

Jednym z czynników wpływających na polsko-rosyjskie relacje jest sprawa katastrofy smoleńskiej. Według Richarda Pipesa, to niezrozumiałe, że Rosja nie chce zwrócić wraku samolotu. – To nie ich sprawa, bo oni nie strącili tego samolotu – mówi rozmówca radiowej Jedynki.

Historyk ocenia, że wzmocnienie NATO na wschodzie Europy to bardzo dobra decyzja, bo Rosja jest bardzo agresywna. – Rosjanom trzeba dać znać, że bierzemy to poważnie – mówi Pipes. Przyznaje jednak, że ciężko jest przewidzieć reakcje Moskwy, bo "Putin to nieodpowiedzialny człowiek". Historyk podkreśla, że mimo wszystko nie obawia się otwartej agresji i nie sądzi, by Rosja wkroczyła do Polski. – Uważam, że Polska jest bezpieczna jako członek NATO – dodaje profesor.

Richard Pipes mówi, że w przyszłości w Polsce nie powinny jednak powstać stałe bazy NATO, bo to zaniepokoiłoby Rosjan.

Historyk był także pytany o konflikt w naszym kraju wokół Trybunału Konstytucyjnego. - Przez tyle lat było w Polsce spokojnie politycznie. Dlaczego taki problem powstał, nie bardzo rozumiem – mówi Pipes.

Rozmówca Jedynki podkreśla, że to jest sprawa wewnętrzna Polski, ale "w USA jest pewne zaniepokojenie". - Dla Polski Ameryka jest bardzo ważna, także zwracałbym na to uwagę – ostrzega. Pipes nie sądzi jednak, by miało to wpływ na decyzje Paktu Północnoatlantyckiego. – NATO to jest sprawa międzynarodowa a to, co się dzieje wewnętrznie w Polsce nie wpływa na Pakt – zapewnia historyk.

Rozmowę przeprowadził korespondent Polskiego Radia w USA Marek Wałkuski.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość: prof. Richard Pipes (były doradca prezydenta Ronalda Reagana ds. Rosji i Europy Środkowej, historyk, sowietolog, autor kilkunastu książek poświęconych Rosji)

Data emisji: 20.03.2016

Godzina emisji: 18.05

iz/pg


Komentarze1
aby dodać komentarz
casial2016-03-21 09:02 Zgłoś
Pipes nie sądzi jednak, by miało to wpływ na decyzje Paktu Północnoatlantyckiego. – NATO to jest sprawa międzynarodowa a to, co się dzieje wewnętrznie w Polsce nie wpływa na Pakt – zapewnia historyk.(cytat). Komentarz: Mr Pipes nie myśli, i nie bierze pod uwagę faktu, żę pozycja Supermocarstwa (jakim jest USA) nie przychodzi znikąd. Mr Pipes powinien przyjąć widzenie politologa raczej, i dojść do wniosku, że utwierdzanie pozycji USA jako supermocarstwa jest "wspólnym obowiązkiem", a więc i odpowiedzialnością (by the way).

Czytaj także

Priorytety USA na szczyt NATO: wzmocnienie na wschodzie, działania na południu

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2016 21:30
Po warszawskim szczycie oczekujemy, że będziemy mieli plany wojskowe i rekomendacje oraz że będziemy zdolni określić dokładnie, jak NATO zamierza te rekomendacje wypełniać – powiedział w Brukseli Jack Hillmeyer z amerykańskiej misji przy NATO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie Andrzeja Dudy z amerykańskimi senatorami. "Nie rozmawialiśmy o sprawach wewnętrznych Polski"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2016 16:55
Prezydent poinformował, że sobotnia rozmowa z amerykańskimi senatorami poświęcona była głównie tematyce bezpieczeństwa naszego regionu.
rozwiń zwiń