"Potrzebujemy wspólnej europejskiej strategii"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 19:07
- Celem terrorystów było zdestabilizowanie sytuacji w Europie. Mam jednak głęboką nadzieję, że to się nie uda, i że europejską odpowiedzią będzie więcej solidarności i więcej jedności - mówi w audycji "Więcej świata" ekspert ds. europejskich Sergey Lagodinsky.
Audio
  • "Potrzebujemy wspólnej europejskiej strategii" (Więcej świata/Jedynka)
Place de la Bourse w Brukseli, gdzie mieszkańcy miasta składają hołd ofiarom wtorkowych zamachów
Place de la Bourse w Brukseli, gdzie mieszkańcy miasta składają hołd ofiarom wtorkowych zamachówFoto: PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Zdaniem gościa Jedynki, europejskie społeczeństwa powinny wymusić na swoich rządach, aby lepiej ze sobą współpracowały, zamiast skupiać się na odgradzaniu się od siebie. - Potrzebujemy wspólnej europejskiej strategii - mówi Sergey Lagodinsky i ocenia, że ataki terrorystyczne zjednoczą Europę.


Serwis specjalny
bruksela 1200
Zamachy w Brukseli

- Ważne jest jednak, wokół czego ją zjednoczą. Jeśli wokół systemowych rozwiązań i otwartego podejścia do rozwiązywania problemów to dobrze, ale jeśli ta solidarność będzie solidarnym wyrażaniem sprzeciwu wobec uchodźców, wobec całego islamu, a nie tylko wobec radykałów i terrorystów, będzie to na dłuższą metę bardzo niebezpieczne - zaznacza rozmówca Michała Strzałkowskiego.

Według eksperta, Europa musi znaleźć pomysł na pozytywne zjednoczenie się przeciw zagrożeniom terrorystycznym. - Europejczycy zdają sobie sprawę, że Unia Europejska to wyjątkowe zjawisko. W dzisiejszym niespokojnym świecie, pełnym konfliktów i politycznej niestabilności, zbudowaliśmy sobie pewien azyl. Unia wyrosła na fundamencie wolności i swobód obywatelskich. Nie zbudowano jej na nienawiści, czy izolowaniu się - mówi Sergey Lagodinsky i podkreśla, że Europa potrzebuje teraz "mądrych przywódców".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której o sytuacji i nastrojach w Brukseli opowiedziała korespondentka Polskiego Radia Magdalena Skajewska, a Marta Titaniec z Caritas Polska zdradziła, jak Polacy pomagają poza granicami swego kraju.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Grzegorz Ślubowski

Goście: Sergey Lagodinsky (niemiecki publicysta, ekspert w kwestiach europejskich) - rozmawiał Michał Strzałkowski, Marta Titaniec (Caritas Polska), Magdalena Skajewska (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli)

Data emisji: 25.03.2016

Godzina emisji: 18.12

kh/tj

Czytaj także

Policyjna obława w Brukseli. Aresztowano sześć osób

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 09:36
Dwa dni po krwawych zamachach w Brukseli w których zginęło 31 osób a prawie 300 zostało rannych, belgijska policja przeprowadziła w stolicy kolejne operacje antyterrorystyczne.
rozwiń zwiń