Janusz Onyszkiewicz: destabilizacja Pakistanu trwać będzie przez lata

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2016 20:06
- Zablokowanie działań islamskich ekstremistów w Pakistanie może po drodze skutkować ogromnymi ofiarami – uważa Janusz Onyszkiewicz. Były szef MON przypomina, że cały subkontynent jest areną nieustających zamachów terrorystycznych, i to na wielką skalę.
Audio
  • Tragiczny w skutkach zamach terrorystyczny w Lahore (Jedynka/Więcej świata)
W zamachu w Lahore zginęło wiele dzieci
W zamachu w Lahore zginęło wiele dzieciFoto: PAP/EPA/RAHAT DAR

W niedzielnej eksplozji bomby w pobliżu jednego z miejskich parków w Lahore zginęło ponad 70 osób, a ponad 300 zostało rannych. Atak był wymierzony w chrześcijan. Do jego przeprowadzenia przyznał się odłam pakistańskich talibów.

Czytaj więcej
pakistan 1200
Zamach w Pakistanie. Wyrazy solidarności z Polski

Według gościa Jedynki do takich zamachów w tej części świata może jeszcze dochodzić przez dłuższy czas. Jak wyjaśnia były szef MON, w dużej mierze jest to spowodowane konfliktem indyjsko-pakistańskim, ale także sytuacją w Afganistanie. - Jeśli Pakistan stanie się krajem upadłym, centralny rząd straci kontrolę, a władze przejmą struktury terrorystyczne, to znajdziemy się w nowej sytuacji, bo Pakistan to kraj z bronią jądrową – przypomina Onyszkiewicz.

Gość Jedynki odniósł się również do terroryzmu w Europie. Onyszkiewicz uważa, że "mamy świadomość zagrożenia wynikającego z ambicji uniwersalistycznych przejawianych przez rozmaite grupy fundamentalistów islamskich, ale musimy mieć świadomość, że skala ataków terrorystycznych w Europie jest minimalna w porównaniu z tym, co się dzieje gdzie indziej".

Onyszkiewicz sądzi, że w Europie niezbędne jest zwiększenie współdziałania służb specjalnych i przestawienie ich głównego obszaru działania z internetu, jako źródła informacji, na kontakty osobowe.  

W audycji mówiono także o Polakach na Wschodzie i ukraińskiej transformacji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Krzysztof Renik

Gość: Janusz Onyszkiewicz (przewodniczący Rady Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego i były szef MON)

Godzina emisji: 18.11

iz/tj


Czytaj także

"Dżihadystów nie interesuje to, co było przed islamem"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2015 20:10
- Morderstwo wybitnego archeologa, który od pięćdziesięciu lat zajmował się zabytkami syryjskiej Palmiry, to przejaw oszołomstwa, emocjonalnego stosunku dżihadystów do tradycji innej niż islamska - mówił w Dwójce dr Zbigniew Szafrański.
rozwiń zwiń