"Talibowie chcą uczynić Pakistan państwem jednowyznaniowym"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2016 19:20
Władze pakistańskie prowadzą operację antyterrorystyczną w Pendżabie po niedzielnym zamachu w Lahore. Czy ta walka ma szansę powodzenia?
Audio
W zamachu w Lahore zginęło ponad 70 osób
W zamachu w Lahore zginęło ponad 70 osóbFoto: EPA/RAHAT DAR

W wielkanocną niedzielę w Lahore doszło do zamachu samobójczego, w którym zgięły 72 osoby, a ponad 300 zostało rannych.

Jak powiedział Krzysztof Renik z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia, za zamach odpowiada frakcja ruchu talibańskiego w Pakistanie, która podporządkowała się Państwu Islamskiemu. Wyjaśnił, że do zamachu doszło w parku rozrywki, gdzie spodziewano się w Wielkanoc wielu chrześcijańskich rodzin. Ofiarami ataku stali się jednak głównie muzułmanie.

Krzysztof Renik podkreślił, że w Pakistanie zamachy są skierowane przeciwko wszystkim innowiercom, także muzułmanom, którzy nie uznają odpowiedniej wersji islamu. Zwrócił uwagę, że ruch talibański w Pakistanie dąży do stworzenia państwa jednowyznaniowego, natomiast władze deklarują, że chcą świeckości państwa.

Jego zdaniem siły wojskowe czy wywiad mogą nie być rzeczywiście zainteresowane zwalczaniem talibów. Dlaczego? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

W audycji także:

Mija sto lat od powstania wielkanocnego w Irlandii. O tym, jak nieudane powstanie pomogło w uzyskaniu przez Irlandię niepodległości, mówił politolog prof. Wawrzyniec Konarski.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Dariusz Rosiak

Goście: Krzysztof Renik (Polskie Radio), prof. Wawrzyniec Konarski (politolog)

Data emisji: 29.03.2016

Godzina emisji: 18.12

bk/tj

Czytaj także

Zamach w Pakistanie. Zatrzymano 5 tys. bojowników

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2016 15:30
W samobójczym zamachu w Lahore w niedzielę wielkanocną, którego celem mieli być chrześcijanie, śmierć poniosło 70 osób, a około 300 zostało rannych.
rozwiń zwiń