Spory o trudną historię. Prezes IPN Ukrainy: potrzebny jest dialog

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2016 19:00
- Pewne fakty można razem ustalić na podstawie źródeł, ale interpretacja często będzie się różnić - ocenił szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wiatrowycz, pytany o spory historyczne między Polską i Ukrainą.
Audio
  • Wywiad Pawła Buszki z prezesem ukraińskiego IPN Wołodymyrem Wiatrowyczem i rozmowa z historykiem prof. Janem Żarynem (Więcej świata/Jedynka)
Polscy i ukraińscy historycy mają wiele rozmów przed sobą
Polscy i ukraińscy historycy mają wiele rozmów przed sobą Foto: PAP/EPA/ALEXEY FURMAN

Dialog jest potrzebny, ale nie tylko po to, by próbować znaleźć wspólną ocenę, ale żeby spróbować usłyszeć argumenty drugiej strony – mówił Wołodymyr Wiatrowycz w rozmowie z korespondentem Polskiego Radia w Kijowie Pawłem Buszką.

Wołodymyr Wiatrowycz był pytany m.in. o swój stosunek do żołnierzy wyklętych. Odpowiedział, że powinni być uszanowani, jako ci, którzy kontynuowali walkę z komunistycznym reżimem. - Jedyne zastrzeżenia, które mogę tu sformułować, to zastrzeżenia wobec biografii tych konkretnych żołnierzy polskiego podziemia, którzy walczyli przeciwko ukraińskim narodowowyzwoleńczym formacjom, albo wręcz przeciwko ukraińskiej ludności cywilnej – powiedział.

Prezes ukraińskiego IPN mówił też o tym, że sprawę Wołynia jego zdaniem trzeba oceniać w rozszerzonym kontekście. A różnice między historykami z obu krajów są niezwykle głębokie - dotyczą bardzo wielu spraw, również tak podstawowej sprawy, jak bilans ofiar.

Wiatrowycz mówił w tej rozmowie również m.in. o otwarciu archiwów KGB, co jest częścią dekomunizacji. - To może być ciekawe również dla polskich historyków. Jestem przekonany, że w tych archiwach znajdziemy istotne dokumenty dotyczące polsko-ukraińskiego konfliktu. Również działalności polskiego podziemia na zachodniej Ukrainie – zaznaczył.

***

Prof. Uniwersytetu im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Jan Żaryn, pytany o relacje z Ukrainą, stwierdził, że trzeba rozpatrywać je w kilku wymiarach. - Z punktu widzenia bieżącej polityki  - na pewno jesteśmy zainteresowani, by Ukraina była naszym partnerem politycznym – mówił gość Jedynki. Podkreślił, że chcemy, by również inne państwa ciągu ABC, położone między trzema morzami (Adriatykiem, Bałtykiem, Morzem Czarnym) tworzyły solidarny zrąb, oparty na wspólnych interesach. - Są i rozbieżne interesy, ale niech nie one stanowią główną troskę przyjaciół, tylko nieprzyjaciół – podkreślił.

Historyk stwierdził, że Polacy i Ukraińcy inaczej interpretują choćby I Rzeczpospolitą, XX wiek, a już zwłaszcza pierwszą połowę XX wieku, czas po I wojnie światowej i potem wydarzenia w czasie II wojny.

Prof. Jan Żaryn powiedział też, że istnieje część tematów, o których można rozmawiać wspólnie i szukać wręcz wspólnych zapisów podręcznikowych. - Możemy znaleźć wspólną płaszczyznę jeśli chodzi np. o podejście do komunizmu - mówił. Zaznaczył, że oba kraje przeszły przez doświadczenie totalitaryzmu sowieckiego, choć każde w inny sposób.

Gość Jedynki mówił też, że pewne wątki historii można świadomie kontynuować, inne odciąć, i mamy tutaj wybór, nie jesteśmy na nie skazani. - Jeśli Ukraińcy chcą być w Europie, nie powinni pozostawić na swojej ziemi śladów gloryfikowania przestępców – podkreślił przy tym.

- Na płaszczyźnie relacji takich międzyludzkich, wspólnotowych, np. z dziedziny szeroko pojętej edukacji, jesteśmy na bardzo dobrym poziomie – dyskutujemy, rozmawiamy – odpowiedział historyk, pytany, na jakim jesteśmy etapie w procesie dochodzenia do zrozumienia polsko-ukraińskiego.

***

Więcej na temat polsko-ukraińskich sporów o historię w audycji Jedynki. Zachęcamy do wysłuchania całego wywiadu i komentarza gościa Jedynki.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Materiał: wywiad korespondenta Polskiego Radia Pawła Buszki z prezesem IPN Ukrainy, Wołodymyrem Wiatrowyczem

Goście: prof. Jan Żaryn, historyk, Uniwersytet im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, redaktor naczelny miesięcznika "wSieci Historii".

Data emisji: 03.04.2016

Godzina emisji: 18.15

agkm/asz


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Instytuty Pamięci Narodowej Polski i Ukrainy odnawiają dialog historyczny

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2015 22:00
W Kijowie zakończyło się środę w pierwsze posiedzenie Ukraińsko-Polskiego Forum Historyków. Jego celem będzie fachowa dyskusja nad najbardziej drażliwymi kwestiami we wspólnej przeszłości, w tym nad zbrodnią wołyńską i UPA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Smarzowski: pojednanie ma sens, jeśli nie zamiata się tematów pod dywan

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 18:44
- Pojednanie jest wtedy, gdy ktoś przeprosi, ktoś coś nazwie, padną odpowiednie słowa . Zamiatanie prawdy o zbrodniach jest prostą drogą do nowych zbrodni - mówił w Jedynce reżyser filmu "Wołyń".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraiński IPN odwołał polską uroczystość patriotyczną poświęconą Cichociemnym

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 17:30
W Starokonstantynowie na Ukrainie nie odbędzie się planowane wcześniej uroczyste odsłonięcie tablic upamiętniających Cichociemnych, bo sprzeciwił się temu szef Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To cenzura". Rosyjski dziennik zmienia ogłoszenie IPN

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2016 10:16
"Komsomolska Prawda" ocenzurowała ogłoszenie Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie Polskiego Państwa Podziemnego - informuje IPN.
rozwiń zwiń