Jewgienij Gontmacher: słabnąca Rosja zagrożeniem dla sąsiadów

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2016 18:40
- Najlepiej dla Zachodu, żeby Rosja stała się cywilizowanym krajem, w pełni przewidywalnym – uważa Jewgienij Gontmacher, ekonomista, były minister spraw społecznych Rosji. Obarcza jednak zachodnią Europę częściową winą za to, co dzisiaj się dzieje w jego kraju.
Audio
  • Pogłębia się kryzys gospodarczy w Rosji. Jakie będą tego konsekwencje? (Jedynka/Więcej świata)
Kreml
KremlFoto: flickr/larrywkoester

Zdaniem Jewgienija Gontmachera, Zachód powinien prowadzić oddzielną politykę wobec Rosji, a nie zapraszać ją do Partnerstwa Wschodniego. - Ktoś zdecydował, że kiedy się rozpadł Związek Radziecki, Rosja będzie takim samym krajem jak wszystkie kraje Europy. Nic takiego się nie stało – mówi gość Jedynki.


Czytaj więcej
rosja samoloty 1200 depositphotos.jpg
Kolejny incydent nad Bałtykiem

Jewgienij Gontmacher prognozuje, że Rosja stoi przed kilkuletnim okresem ekonomicznego upadku, kiedy poziom życia będzie spadał. - Dzisiaj Władimira Putina popiera ogromna większość społeczeństwa, ale są oznaki, że spadek poziomu życia spowoduje spadek poparcia dla prezydenta – mówi ekspert i dodaje, że ważnym czynnikiem staną się wybory parlamentarne we wrześniu. – Zobaczymy, jeśli partia władzy dostanie mało głosów, może wtedy zdecydują się na reformy ekonomiczne – stwierdza Gontmacher.

Gość Jedynki podkreśla, że razie w Rosji zwycięża propaganda, ale "jeśli będzie spadał poziom życia – a będzie spadał - wtedy propaganda przestanie być taka skuteczna".  - Myślę, że za dwa, trzy lata lodówka wygra z propagandą – podsumowuje Gontmacher.

Gość Jedynki twierdzi jednak, że jego krajowi nie grozi bankructwo, a państwo utrzyma swoją wypłacalność mimo trudnej sytuacji. Jak to możliwe? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Rozmawiał: Grzegorz Ślubowski

Gość: Jewgienij Gontmacher (ekonomista, były minister spraw społecznych, członek rosyjskiego Komitetu Inicjatyw Obywatelskich)

Data emisji: 17.04.2016

Godzina emisji: 18.12

iz/gs

Czytaj także

Krzysztof Szczerski o Radzie NATO-Rosja: jesteśmy przeciwni izolowaniu Rosji, co nie oznacza, że jesteśmy zwolennikami zniesienia sankcji

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2016 17:30
Prezydencki minister Krzysztof Szczerski podkreślił, że strona polska zgodziła się na posiedzenie Rady NATO-Rosja na szczeblu ambasadorów, do którego ma dojść w środę w Brukseli, pod warunkiem, że jego tematem numer jeden będzie kwestia Ukrainy.
rozwiń zwiń