X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Patriarcha Filaret: Kreml nie zatrzyma się na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2016 18:38
- Prawdę kiedyś powiedział Lech Kaczyński, że najpierw ofiarą padła Gruzja, potem będzie Ukraina, kraje bałtyckie i Polska. Rosja chce przywrócić sobie status drugiego mocarstwa - mówi w rozmowie z Polskim Radiem Filaret - zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego.
Audio
  • Rozmowa z Filaretem - zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego (Jedynka/Więcej świata)
Patriarcha Filaret
Patriarcha FilaretFoto: cerkva.info
Zdaniem patriarchy niewypowiedziana wojna Rosji przeciwko Ukrainie cały czas trwa, a Donbas to tylko początek. - Agresora warto zatrzymywać na starcie - mówi Filaret i dodaje, że "historia podpowiada, że właśnie tak musimy zrobić". Duchowny przypomina Hitlera. - Najpierw zaatakował Austrię, potem Czechosłowację, Polskę i całą Europę. Agresor zawsze znajdzie cyniczny pretekst dla swoich krwawych działań. Putin teraz idzie tym samym tropem, co Hitler - powiedział rozmówca Jedynki.

Prawosławni wierni na Ukrainie najczęściej należą albo do Patriarchatu Kijowskiego, który ma bardzo proukraińskie stanowisko, albo do Moskiewskiego, który jest podporządkowany Rosji. Po aneksji Krymu i wybuchu wojny w Donbasie wierni Patriarchatu Moskiewskiego zaczęli masowo przechodzić do ukraińskich cerkwi. Obecnie Patriarchat Kijowski jest największym kościołem Ukrainy, który liczy około 20 mln osób.

- Niewypowiedziana wojna zmieniła sytuację w sposób radykalny. Naród zobaczył, który Kościół jest po stronie państwa ukraińskiego, a który dba o interesy Rosji - skomentował Filaret.

Patriarcha mówił także m.in. o rzezi wołyńskiej. Jak postrzega polsko-ukraińską hisotrię? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Grzegorz Ślubowski

Rozmawiał: Żenia Klimakin

Gość: Patriarcha Filaret (zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego)

Data emisji: 18.04.2016

Godzina emisji: 18.13

iz/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Patriarcha Filaret: Putin idzie tym samym tropem, co Hitler

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2016 18:40
Prawosławni wierni na Ukrainie najczęściej należą albo do Patriarchatu Kijowskiego, który ma bardzo proukraińskie stanowisko, albo do Moskiewskiego, który jest podporządkowany Rosji. Po aneksji Krymu i wybuchu wojny w Donbasie wierni Patriarchatu Moskiewskiego zaczęli masowo przechodzić do ukraińskich cerkwi. Obecnie Patriarchat Kijowski jest największym kościołem Ukrainy, który liczy około 20 mln osób. Według sondaży jest liderem zaufania społecznego. Z jego zwierzchnikiem patriarchą Filaretem w Kijowie spotkał się Żenia Klimakin.
rozwiń zwiń