X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Poseł PiS: doradcy mają poprawić wizerunek Ukrainy. Czy doprowadzą do reform?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2016 19:40
Bez wątpienia to posunięcie o charakterze wizerunkowym, nastawione na pozytywne postrzeganie przez partnerów zagranicznych czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy – mówił w Jedynce poseł PiS Michał Dworczyk, komentując powstanie zespołu doradców międzynarodowych ds. reform.
Audio
  • O nowym rządzie na Ukrainie, wyborach w Serbii i wizycie prezydenta USA w Hanowerze (Więcej świata/Jedynka)
Leszek Balcerowicz został współprzewodniczącym grupy doradców ds. reform na Ukrainie
Leszek Balcerowicz został współprzewodniczącym grupy doradców ds. reform na UkrainieFoto: president.gov.ua

Strategiczni doradcy mają pracować dla rządu w Kijowie, prezydenta i parlamentu. Gość Jedynki zaznaczył, że Leszek Balcerowicz, który będzie członkiem tego zespołu i jego współprzewodniczącym, jest uznanym ekonomistą. Jego wejście do zespołu doradców międzynarodowych ma być gwarantem, że reformy ruszą – mówił Michał Dworczyk.


Czytaj też:
bialorus 1200.jpg
Relacje z Białorusią. "Nie można mieć złudzen"

Poseł stwierdził, że otwarte pozostaje pytanie, na ile będzie tak rzeczywiście, a na ile międzynarodowy zespół ekspertów będzie listkiem figowym. Zastój w reformach w ciągu ostatnich kilku miesięcy mocno irytował Unię Europejską, USA, MFW.

Wśród doradców będzie jeszcze dwóch Polaków - Mirosław Czech i Jerzy Miller. Trzeba jednak wziąć pod uwagę i to, że nie wiadomo, czym by skończyło się wprowadzanie radykalnych kroków przez Leszka Balcerowicza - czy nie byłoby to dla nich szokiem - zastanawiał się gość Jedynki.

Michał Dworczyk przypomniał też, że te osoby nie będą decyzyjne, będą miały głos doradczy. Natomiast oligarchowie, tacy jak Ihar Kołomojski, czy Rinat Achmetow, mają się świetnie - zauważył. Nie wiadomo zatem do końca, jak rząd, który powstał przy akceptacji oligarchów ma doprowadzić do umniejszenia ich interesów.

Michał Dworczyk przypomniał też, że z drugiej strony do rządu i kierownictwa Wierchownej Rady weszły osoby związane ściśle z ostatnim Majdanem (przewodniczącym parlamentu został Andrij Paubij). Zatem jeśli rząd nie przeprowadzi reform, będzie to odebrane jako porażka sił proreformatorskich.

***

W programie była mowa również o tym, jak w Niemczech odbierana była wizyta prezydenta Baracka Obamy. Korespondent Polskiego Radia w Berlinie Wojciech Szymański mówił, że Obama wygłosił podczas pożegnalnej podróży swoje przesłanie - wezwanie do jedności Europy. Powiedział też, że trzeba się pospieszyć, by utworzyć transatlantycką strefę wolnego handlu, bo jeśli nie uda się tego zrobić za jego prezydentury, to prawdopodobnie nigdy to się już nie uda. Jego następcy nie są tak życzliwie nastawieni do tego projektu.  

***

Tomasz Kowalczewski, wieloletni korespondent Polskiego Radia na Bałkanach komentował z kolei wyniki wyborów parlamentarnych w Serbii. Podkreślał, że w UE i chyba w USA wielu odetchnęło z ulgą w związku z ich rezultatem. Dodał jednak, że obecny premier Aleksander Vuczić kiedyś współpracował z ultranacjonalistą, Vojisławem Seszeljem. Razem z obecnym prezydentem Tomisławem Nikoliciem  politycy ci w trójkę nadawali ton idei Wielkiej Serbii, która doprowadziła do krwawej wojny w byłej Jugosławii - wspominał gość Jedynki. W jego ocenie, Vuczić i Nikolić się zmienili, albo też tak zręcznie prowadzą politykę, że na zachodzie nie widać ich poglądów. - Szczególnie Vuczić przekształcił się w proeuropejskiego polityka - przyznał. Gość Jedynki nie wierzy jednak w przystąpienie Serbii do NATO w ciągu kilkudziesięciu lat.

Jak stwierdził, Zachód mimo wszystko odetchnął z ulgą, że wygrał Vuczić w obecnym wcieleniu, jako polityk, który jest konsekwentny w działaniach wewnątrz Serbii, przeprowadza trudne dla społeczeństw reformy, walczy z korupcją, konsekwentnie dąży do integracji z UE. Gość Jedynki mówił też, że ciekawy jest wynik wyborów w Kosowie - miękka polityka wobec władz Albanii najwyraźniej odpowiada mieszkającym tam Serbom, partia Vuczicia zdobyła pośród nich najwięcej głosów.  Jak podsumował, wybory pokazały, że Serbia dąży do Europy. Z drugiej strony Rosja cieszy się, że do parlamentu dostały się dwie partie ultarnacjonalistyczne, które będą hamować ten proces.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Grzegorz Ślubowski

Gość: Michał Dworczyk (poseł PiS), Tomasz Kowalczewski (b. korespondent Polskiego Radia na Bałkanach), Wojciech Szymański (korespondent Polskiego Radia w Berlinie)

Data emisji: 18.04.2016

Godzina emisji: 18.13

agkm/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak