W Kenii spalono 100 ton kości słoniowej. Dlaczego słonie wciąż giną z rąk kłusowników?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2016 10:00
W Afryce żyje około 400 tysięcy słoni. Rocznie kłusownicy odstrzeliwują ich 30 tysięcy. Za kilkanaście lat słonie mogą więc zniknąć z Afryki. Czy uda się temu zapobiec?
Audio
  • Dlaczego kość słoniowa jest wciąż tak pożądana? (Więcej świata/Jedynka)
W Kenii spalono w zeszłym tygodniu ponad 100 ton kości słoniowej
W Kenii spalono w zeszłym tygodniu ponad 100 ton kości słoniowejFoto: EPA/DANIEL IRUNGU

W stolicy Kenii Nairobi spalono w weekend przeszło sto ton kości słoniowej, skonfiskowanej handlarzom i kłusownikom. Władze kraju chcą w ten sposób zademonstrować swą determinację w walce z nielegalnymi polowaniami na słonie.

Pojawiają się jednak komentarze, że akcje masowego palenia kości słoniowej tylko podnoszą jej cenę i motywują kłusowników do dalszego zabijania zwierząt.

Jędrzej Czerep z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego wyjaśnia, że wciąż nie udaje się znaleźć skutecznego sposobu na walkę z tym procederem, ponieważ przestępcom handlującym kością słoniową sprzyja wiele okoliczności.

Jak wyjaśnił ekspert, głównym problemem jest niesłychanie chłonny rynek chiński, ponieważ w Azji Wschodniej otaczanie się przedmiotami z kości słoniowej jest symbolem statusu.

Nie pomaga także to, że kary za przemyt nie są wysokie, a kłusownikami są zazwyczaj biedni wieśniacy, którzy są gotowi podjąć ryzyko dla dużego zarobku.

Co świat próbuje zrobić, by zapobiec wyginięciu słoni w Afryce? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

W audycji także:

- rozmowa z korespondentem Polskiego Radia z Paryża, Markiem Brzezińskim, na temat kontrowersyjnej reformy francuskiego Kodeksu pracy,

- wywiad Pawła Buszki z Dżamałą, krymską Tatarką, która będzie reprezentować Ukrainę na Eurowizji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Jarosław Kociszewski

Goście: Jędrzej Czerep (UKSW)

Data emisji: 03.05.2016

Godzina emisji: 18.14

bk/tj

Czytaj także

Otruli lwa ze słynnej serii BBC o wielkich kotach. Aresztowano trzy osoby

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 20:56
Kenijskie władze aresztowały trzech masajskich pasterzy pod zarzutem zatrucia w słynnym rezerwacie Masai Mara dwóch lwów.
rozwiń zwiń