Hillary Clinton przegra z Trumpem? "Prowadzi słabą kampanię"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2016 19:00
- Jest bardzo kompetentna jako polityk, ma ogromne doświadczenie. Są jednak powody, z racji których może w tych wyborach zostać pokonana, jeśli dojdzie do starcia z Donaldem Trumpem. O tym mówił w Jedynce Tomasz Zalewski, były korespondent PAP w Waszyngtonie.
Audio
  • Kto będzie przyszłym prezydentem USA? (Więcej świata/Jedynka)
Hillary Clinton podczas kampanii wyborczej
Hillary Clinton podczas kampanii wyborczejFoto: PAP/EPA/IRFAN KHAN/POOL

Donald Trump jest coraz bliżej nominacji prezydenckiej Republikanów. Ostatnio również republikański szef izby parlamentu Paul Ryan zdecydował się go ostatecznie poprzeć. W reakcji na to ”Washington Post” komentuje, że to smutny dzień nie tylko dla partii republikańskiej, ale dla całych Stanów Zjednoczonych.

Tomasz Zalewski, były korespondent PAP w Stanach Zjednoczonych, komentował, że to co reprezentuje Donald Trump nie jest tradycyjną platformą partii republikańskiej. Jak wyjaśniał, Paul Ryan i inni prominentni ważni republikanie popierają go, by partia się nie rozpadła, stwarzają wrażenie sztucznej jedności wobec tego kandydata. Jednak często sami go krytykują. Tak na przykład Paul Ryan krytykował słowa Trumpa pod adresem sędziego, który orzeka w sprawie tzw. Trump Uniwersity, pseudouniwersytetu Trumpa – sędzia ma meksykańskie nazwisko i polityk nazywa go Meksykaninem.

Mimo tego, gdy wycofali się inni kandydaci, na czele z Tedem Cruzem, na placu boju został tylko Donald Trump. Na początku Paul Ryan stawiał Trumpowi pewne warunki. Czy je spełniono? – Może jedynie uzyskano to, że Trump będzie tolerował ich krytykę – zastanawiał się Tomasz Zalewski.

Trump contra Clinton

Pytany o szanse Trumpa, Tomasz Zalewski podkreślił, że oczywiście je ma, ale jest zbyt wcześnie, by cokolwiek przewidywać. Jak stwierdził, sondaże około 5 miesięcy przed wyborami niewiele znaczą. Jak mówił były korespondent w USA Trumpa popiera wielu Amerykanów, którzy czują się przegrani, a także tych, którzy są przeciw migracjom.

Tomasz Zalewski odnosi również wrażenie, że nie tyle Donald Trump może wygrać w tym pojedynku, co Hillary Clinton może przegrać. W jego ocenie polityk Demokratów prowadzi kiepską kampanię wyborczą, z powodów osobowościowych i nie ma charyzmy. Dodał, że trudno ją lubić, jeśli chodzi o kontakty masami i z mediami, przybiera postawę defensywną. Jednocześnie wiadomo, że w gronie kameralnym jest inaczej, osoby, które z nią współpracowały dobrze się o niej wyrażają.

Jednocześnie gość Jedynki mówił, że w rozumieniu europejskim Clinton ma najlepsze kwalifikacje do pełnienia tego stanowiska – jest bardzo kompetentna jako polityk, ma ogromne doświadczenie, wiedzę, kontakty, była sekretarzem stanu, senatorem, jest błyskotliwa i pełna zdrowego rozsądku.

Tomasz Zalewski uważa, że jeszcze wszystkiego można się spodziewać – nikt przecież na początku nie stawiał na nominację Trumpa. Jaki będzie finał – przekonamy się w listopadzie.

W programie była mowa też o współczesnych wyzwaniach Zachodu – relację z konferencji prezentowała Magdalena Skajewska.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Gość: Tomasz Zalewski (były korespondent PAP w Stanach Zjednoczonych), Marek Lehnert, (korespodent Polskiego Radia w Rzymie)

Data emisji: 5.06.2016

Godzina emisji: 18.10

agkm/pg

Czytaj także

Ekspert: w Syrii Obama zawinił przez zaniechanie

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2016 17:30
Gdyby pomoc dla opozycji syryjskiej była większa na początku, to mogłoby odwrócić bieg wojny domowej – mówił w Jedynce Tomasz Zalewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Trump z nominacją Republikanów. Przedwyborcza matematyka

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2016 19:00
Donald Trump zdobył większość delegatów na konwencję Partii Republikańskiej i zagwarantował sobie w ten sposób nominację w wyborach prezydenckich - informują amerykańskie media.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Trump obiecuje Kalifornijczykom, że rozwiąże problem suszy

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2016 13:07
Republikański kandydat do prezydentury podczas wiecu we Fresno, w Kalifornii utrzymywał, że problem suszy jest sztucznie stworzony przez władze. Wiec w San Diego zakłócili przeciwnicy miliardera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicyści: deklaracje Donalda Trumpa brzmią groźnie

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2016 09:00
Donald Trump odnotował kolejne sukcesy w prawyborach w USA, dobrze wypada w sondażach – według jednego z ostatnich badań wygrałby nawet z Hillary Clinton. – Donald Trump to niewiadoma – komentowali w Trójce publicyści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory w USA: ostra wymiana oskarżeń. Trump wysyła Clinton do więzienia

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2016 08:00
Mimo braku oficjalnych wyników w prawyborach obu amerykańskich partii, kampania Trump kontra Clinton już ruszyła. Miliarder zażądał, by jego demokratyczna rywalka, trafiła do więzienia. Z kolei Clinton ostro skrytykowała propozycje kontrkandydata dotyczące polityki zagranicznej.
rozwiń zwiń