Odwilż w relacjach Moskwy z Ankarą?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2016 19:45
Prezydenci Rosji i Turcji, Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan, rozmawiali w środę przez telefon po raz pierwszy od zestrzelenia przez Ankarę rosyjskiego bombowca. Putin zapowiedział normalizację stosunków, m.in. zniesienie sankcji w branży turystycznej.
Audio
  • Odwilż w relacjach Moskwy z Ankarą? (Więcej świata/Jedynka)
Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow poinformował w piątek, że uzgodnił z szefem dyplomacji Turcji Mevlutem Cavusoglu wznowienie działalności wspólnej grupy roboczej ds. walki z terroryzmem. Zapowiedział też dalsze kontakty na szczeblu wojskowym
Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow poinformował w piątek, że uzgodnił z szefem dyplomacji Turcji Mevlutem Cavusoglu wznowienie działalności wspólnej grupy roboczej ds. walki z terroryzmem. Zapowiedział też dalsze kontakty na szczeblu wojskowymFoto: PAP/EPA/RUSSIAN FOREIGN AFFAIRS MINISTRY PRESS SERVICE

Nakazał też swojemu rządowi "rozpoczęcie procesu normalizacji" stosunków handlowych Rosji i Turcji. Moskwa i Ankara wznowiły także współpracę w walce z terroryzmem. Poinformował o tym szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow, który spotkał się w Soczi z tureckim ministrem spraw zagranicznych Mevlutem Cavusoglu.

Zdaniem Adama Balcera z Instytutu WISE Europa, Turcja jest w takiej sytuacji, że "musiała zagryźć zęby i wycofać się rakiem z tej twardej hurapatriotycznej postawy". - Kraj ten jest w bardzo trudnym momencie swojej historii ze względu na fatalną politykę, którą prowadzi jej lider - ocenia gość Jedynki.

- Turcy liczą na Rosję, ale mogą się przeliczyć, bo Rosja jest z kolei w bardzo kiepskiej kondycji ekonomicznej. Nawet, jeśli wyjdzie z kryzysu, bo w tym roku będzie recesja, to nie będzie się rozwijać w dynamicznym tempie, tylko będzie się czołgać. Opcja, że nastąpi wyraźny wzrost eksportu do Rosji jest mało prawdopodobna - mówi ekspert.

Grzegorz Gromadzki z Fundacji Batorego ocenia, że Władimirowi Putinowi zależało, żeby jak najszybciej rozwiązać problem z Turcją , bo jest mu ona z wielu powodów potrzebna. - Co nie zmienia faktu, że Putin ciągle przedstawia siebie, jako silnego człowieka, który czekał aż druga strona - czyli w tym przypadku Erdogan - przyjdzie i powie "przepraszam" - mówi gość audycji "Więcej świata" i dodaje, że część rosyjskich turystów na pewno wróci do Turcji, bo wcześniej wybierali jeszcze bardziej niebezpieczne kierunki, jak Egipt.

Wysłuchaj całej audycji, w której o tym, co się dzieje w Wielkiej Brytanii po Brexicie opowiedziała korespondentka Polskiego Radia Agata Kasprolewicz.

W "Więcej świata" rozmawialiśmy także z red. Piotrem Jendroszczykiem, publicystą "Rzeczpospolitej" o unieważnionej drugiej turze wyborów prezydenckich w Austrii.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Adam Balcer (WISE Europa) i Grzegorz Gromadzki (Fundacja Batorego)

Godzina emisji: 18.13

kh/pg

Czytaj także

Ultimatum Rosji dla Turcji. Zostały jeszcze dwa punkty

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2016 17:00
Moskwa oczekuje od Ankary odszkodowania za zestrzelenie rosyjskiego samolotu bojowego, zanim dojdzie do przywrócenia w pełni stosunków rosyjsko-tureckich - oświadczył w czwartek ambasador Rosji w Turcji Andriej Karłow, cytowany przez agencję Interfax.
rozwiń zwiń