X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

”Gruzja liczy na silne wsparcie Polski na szczycie NATO”

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 19:45
- Szczyt NATO odbędzie się w Warszawie, mamy uzasadnioną nadzieję, że głos Gruzji zostanie lepiej usłyszany, bowiem będziemy mieć poparcie Polski – mówił gruziński politolog, Mamuka Areszidze.
Audio
  • Oczekiwania Gruzji przed szczytem NATO, sytuacja w Egipcie i polityczne problemy Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa w Wielkiej Brytanii (Więcej świata /Jedynka)
Gruzińscy i amerykańscy żołnierze podczas ćwiczeń Noble Partner. Tbilisi stara się angażować możliwie szeroko w ćwiczenia, misje i inne inicjatywy Sojuszu Północnoatlantyckiego
Gruzińscy i amerykańscy żołnierze podczas ćwiczeń Noble Partner. Tbilisi stara się angażować możliwie szeroko w ćwiczenia, misje i inne inicjatywy Sojuszu PółnocnoatlantyckiegoFoto: PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

Jego zdaniem NATO na razie nie przyjmie Gruzji w swoje struktury. Jednak nie dlatego, że nie chce drażnić Rosji. Powodem może być fakt, że Sojusz Północnoatlantycki nie jest jeszcze gotowy na ostrą konfrontację z Moskwą.

Gruzja będzie wnioskowała o przyspieszenie procesu integracji ze strukturami NATO. Władze w Tbilisi nie kryją, że liczą w tej kwestii na władze w Polsce. To dla tego kraju jedyna szansa, by móc uchronić się przed neoimperialnymi zakusami Rosji. Do tej pory w wyniku nierównej konfrontacji Gruzja straciła kontrolę nad dwoma regionami – Abchazją i Osetią Północną.


ZOBACZ SERWIS SPECJALNY:
nato pap 1200.jpg
SZCZYT NATO W WARSZAWIE

NATO to symbol bezpieczeństwa, Rosja - zagrożenia - tłumaczył w rozmowie z korespondentem Polskiego Radia w Moskwie gruziński politolog, Mamuka Areszidze. - Na początku lat 90. XX wieku i w ciągu 25 lat gruzińskiej niepodległości Gruzja nieustannie konfrontowała się z Rosją. Niby "walczyliśmy z separatystami", ale tak naprawdę musieliśmy się zmagać z regularnymi oddziałami rosyjskiej armii, podobnie jak teraz dzieje się na Ukrainie, gdzie jakoby walczą separatyści, a tak naprawdę wszyscy wiedzą, że Moskwa posłała tam swoje wojska – wyjaśniał analityk.

Politolog stwierdził, że na szczycie w Warszawie na pewno zostanie zrobiony krok w stronę Gruzji. Zaznaczył, że Tbilisi nie może być lekceważone przez Sojusz, m.in. dlatego, że bierze aktywny udział w misjach NATO, zaangażowanie w nie jest często większe w przypadku członków Sojuszu, giną gruzińscy żołnierze. Przypomniał przy tym, że część państw jest przeciwnych przyjmowaniu Gruzji i Ukrainy do NATO i UE. – Muszą jednak brać pod uwagę aktualną sytuację – stwierdził.

Rozmówca Polskiego Radia przypominał, że Gruzję i Polskę łączą szczególne kontakty historyczne. Wspomniał o Polakach, którzy jeszcze w XIX wieku pomagali walczyć z Rosją podczas powstań kaukaskich. Potem polscy zesłańcy po powstaniach niepodległościowych wiele zrobili dla Gruzji, która stała się ich nową ojczyzną; gruzińscy oficerowie w latach 20. I 30. XX wieku znaleźli schronienie w Polsce i walczyli też o polską niepodległość – mówił.

Politolog dodał, że Polska obecnie wiele robi, by w NATO nie zapomniano o agresji Rosji, jednak ten głos nie zawsze jest rozumiany w Brukseli. Zaznaczył, że Sojusz nie jest gotowy na starcie z Moskwą. – Dla mnie osobiście ważniejszy jest sam proces (dołączania do NATO, red.), bowiem tego ostatecznego rezultatu nie doczekamy się zbyt szybko – powiedział.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: Mamuka Areszidze (gruziński politolog), Grzegorz Dziemidowicz (były ambasador RP w Kairze, wykładowca Collegium Civitas), Przemysław Biskup (Uniwersytet Warszawski), Maciej Jastrzębski (korespondent Polskiego Radia w Moskwie)

Data emisji: 04.07.2016

Godzina emisji: 18.11

agkm/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef BBN: Gruzja chce integracji z NATO i UE

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2016 20:52
- Zarówno społeczeństwo Gruzji, jak i tamtejsze ugrupowania polityczne są nastawione na integrację z NATO i Unią Europejską – powiedział Paweł Soloch, który odwiedził kilka państw partnerskich sojuszu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otwarte drzwi do NATO? Ukraina czeka na deklaracje na szczycie w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2016 11:44
Ukraina zdaje sobie sprawę, że jej członkostwo w NATO w bliższej perspektywie nie jest brane pod uwagę, jednak na warszawskim szczycie Sojuszu chciałaby wyraźnie usłyszeć, że drzwi do tej organizacji wciąż pozostają dla niej otwarte - tak oceniają eksperci.
rozwiń zwiń