"Manewry Rosji mają o wiele większą skalę niż w NATO"

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2016 19:40
- Nasze scenariusze ćwiczeń mają charakter obronny, a w rosyjskich pojawiają się symulowane ataki nuklearne. To bardzo niebezpieczne – ocenił p.o. dyrektora biura informacyjnego NATO w Moskwie Robert Pszczel. O tym, jaką odpowiedź szykuje NATO i czy ma ona perspektywy, mówili w Jedynce eksperci.
Audio
  • Szczyt NATO w Warszawie. Sojusz wzmacnia wschodnią flankę. (Więcej świata/Jedynka)
Szefowie rządów i głowy państw przed Stadionem Narodowym w czasie szczytu NATO
Szefowie rządów i głowy państw przed Stadionem Narodowym w czasie szczytu NATOFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

- Sojusz w dużym stopniu ma jasność: chce z jednej strony wzmacniać obronę. Druga część strategii to gotowość do dialogu – mówił  p.o. dyrektora biura informacyjnego NATO w Moskwie Robert Pszczel. Dodał, że wyrazem tego jest kolejne posiedzenie Rady NATO-Rosja, które odbędzie się 13 lipca. - Naprawdę najważniejsze jest, by nie dopuścić do incydentów – stwierdził. Dodał, że Rosja szeroko wykorzystuje zapis, że jeśli ćwiczenia wojskowe są niezaplanowane, to nie wysyła się na nie obserwatorów. To miało być wyjątkiem, a w przypadku Moskwy stało się regułą.

- Ćwiczenia Rosji są bardzo szerokie. Jeśli NATO przeprowadziło łącznie 400 ćwiczeń, to Kreml 4000. To niewyobrażalne, jeśli chodzi o skalę. W naszych największych, manewrach brało udział 36 tysięcy wojskowych, a w Rosji było powyżej 100 tysięcy  – mówił ekspert. Dodał, że o tym NATO chce rozmawiać, ale i ewentualnie wypracować mechanizmy, które pozwoliłyby "spać spokojnie”.

Derek Chollet, były zastępca sekretarza obrony ds . bezpieczeństwa międzynarodowego i NATO, pytany czy ustalenia szczytu NATO i zapewnienia amerykańskiego prezydenta przetrwają wybory prezydenckie, stwierdził, że zobowiązania USA wobec NATO mają bardzo mocne podstawy. Jak mówił, według badań Amerykanie uważają, że Sojusz jest ważny dla amerykańskich interesów. Retoryka Donalda Trumpa jest niepokojąca, także w gronie Amerykanów – stwierdził. Dodał, że wbrew temu, co mówi Trump, USA dotrzymają zapowiedzi wobec Polski. Donald Trump sam nie wie, co myśli o NATO – uważa też polityk.

Judy Dempsey, analityczka ośrodka Carnegie, stwierdziła, że obecnie rola Wielkiej Brytanii raczej się nie zmieni, jeśli chodzi o zobowiązania. Jednak badaczkę niepokoi szerzące się zjawisko sprzeciwu wobec idei atlantyckiej, zanika specjalna więź – stwierdziła. Dodał, że obecność Londynu wzmacniała tę relację także w Europie. – Widzimy falę antyamerykanizmu, szczególnie wśród ugrupowań populistycznych w Europie. Są przeciwni Ameryce, NATO, TTIP – mówiła. Dodała, że obecność Wielkiej Brytanii w UE była przeciwwagą.

Łukasz Kulesa z European Leadership Network w Londynie zauważał, że Europa jest wobec Rosji mocno podzielona. Jak ocenił, obecnie wielbiciele Putina są raczej na skrajnej lewicy i prawicy, to jednak część państw europejskich chciałaby wrócić do tego, co uważają za normalność – ułożenia stosunków z Rosją i są gotowe zapomnieć o Ukrainie.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzili: Michał Żakowski i Agata Kasprolewicz

Goście: Judy Dempsey (ośrodek Carnegie), Derek Chollet (b. zastępca sekretarza obrony USA), Robert Pszczel (p.o. dyrektora biura informacyjnego NATO w Moskwie), Łukasz Kulesa (European Leadership Network w Londynie)

Data emisji: 8.07.2016

Godzina emisji: 18.12

agkm/pg


Czytaj także

Jest decyzja. NATO wzmacnia wschodnią flankę [RELACJA]

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2016 21:50
W Warszawie trwa dwudniowy szczyt NATO. Bierze w nim udział 61 delegacji, w tym 18 prezydentów i 21 premierów, wśród nich prezydent USA Barack Obama. Gospodarzem szczytu jest prezydent Andrzej Duda; przewodniczy mu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nadszedł moment istotnej korekty polityki NATO"

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2016 19:48
- Terytorium żadnego państwa tworzącego Sojusz nigdy nie zostało naruszone. W tym sensie NATO jest skuteczne. Ponieważ jednak świat bardzo się zmienia, to co pewien czas Sojusz musi korygować swoją politykę - mówi Janusz Zemke (SLD).
rozwiń zwiń

Czytaj także

NATO zdecydowało: Wschód Sojuszu będzie wzmocniony

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2016 18:20
Podjęliśmy decyzję o rozmieszczeniu czterech batalionów na wschodniej flance NATO: w Polsce oraz krajach bałtyckich - powiedział podczas konferencji prasowej na szczycie NATO w Warszawie sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlatyckiego Jens Stoltenberg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa: defilada lotnicza z okazji szczytu NATO

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2016 19:44
Z okazji szczytu NATO w piątek nad Warszawą odbyła się uroczysta defilada samolotów wojskowych. Pokaz ponad 30 maszyn reprezentujących Siły Powietrzne RP oraz kraje członkowskie NATO obserwowali m.in. szefowie państw i rządów uczestniczących w szczycie.
rozwiń zwiń