Politolog z USA o odstraszaniu Rosji przez NATO

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2016 19:50
- Doszło do połączenia i odnowy wielu konfliktów międzypaństwowych, obserwujemy także wzrost ideologii ekstermistycznej - mówił Ian Brzezinski, politolog, ekspert ds. wojskowych Atlantic Council i były podsekretarz stanu w Pentagonie.
Audio
  • Eksperci o efektach szczytu NATO w Warszawie oraz o strzelaninie w Dallas (Jedynka/Więcej świata)
Ian Brzezinski
Ian BrzezinskiFoto: PAP/Jakub Kamiński

Dziennikarz Polskiego Radia Adrian Bąk rozmawiał z amerykańskim ekspertem przy okazji ostatniego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, który odbył się w Warszawie. Najistotniejszą decyzją podjętą przez państwa członkowskie jest wzmocnienie wschodniej flanki - To był najważniejszy szczyt od czasów zimnej wojny - przekonywał Brzezinski.

Amerykański ekspert wyliczył też najważniejsze wyzwania, jakie stoją przed państwami Sojuszu i odpowiedział na pytanie, czy postanowienie o wzmocnieniu wschodniej granicy Unii Europejskiej jest wystarczające, by odstraszyć Rosję. Odniósł się również do kwestii obecności NATO w rejonie Morza Czarnego.

W audycji - w rozmowie z Adamem Eberhardtem z Ośrodka Studiów Wschodnich - poruszyliśmy też temat rosyjskich wypowiedzi dotyczących warszawskiego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W materiale Magdaleny Skajewskiej przyjrzeliśmy się natomiast kulisom strzelaniny w Dallas, podczas której snajperzy zastrzelili policjantów, a w efekcie prezydent Barack Obama skrócił swoją europejską wizytę.

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Przygotowali: Adrian Bąk, Magdalena Skajewska

Goście: Ian Brzezinski (politolog, ekspert ds. wojskowych Atlantic Council i były podsekretarz stanu w Pentagonie), Adam Eberhardt (dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich)

Data emisji: 11.07.2016

Godzina emisji: 18.12

mg/mc

Czytaj także

Po aneksji Krymu Rosja oczekiwała, że dojdzie do podziałów w NATO?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2016 09:10
- Wydaje mi się, że po nielegalnej aneksji Krymu i agresji na Ukrainie Moskwa oczekiwała, że my na Zachodzie nie będziemy w stanie pokazać jedności, że będzie wiele rozbieżności między Europejczykami jak i w relacjach transatlantyckich – mówi Karen Donfried, szefowa The German Marshall Fund of the United States.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt NATO w Warszawie. Ekspert: Sojusz zmienia sposób działania

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2016 13:06
Przywódcy państw NATO podjęli w piątek decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu poprzez rozmieszczenie czterech batalionów liczących po około tysiąc żołnierzy w Polsce i krajach bałtyckich.
rozwiń zwiń