"To jest decyzja bezprecedensowa we współczesnej historii Japonii"

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 19:16
Cesarz Japonii, 82-letni Akihito, wyraził chęć abdykacji i odejścia na emeryturę w najbliższych latach. - Ja nawet nie wiem, co powiedzieć - przyznał Rafał Tomański z "Rzeczpospolitej".
Audio
  • Cesarz Japonii Akihito rozważa abdykację (Więcej świata/Jedynka)
Cesarz Akihito
Cesarz AkihitoFoto: PAP/EPA/FRANCK ROBICHON

Informację tę przekazała w środę japońska telewizja NHK. Byłby to krok bezprecedensowy od dwustu lat. NHK nie podała powodów, którymi kieruje się cesarz Akihito. W ostatnich latach przeszedł on operację serca i antyrakową terapię prostaty. Miałby zrezygnować na rzecz swojego syna, 56-letniego księcia Naruhito.

- Nigdy wcześniej nie zdarzyła się taka sytuacja - powiedział w audycji "Więcej świata" Rafał Tomański z działu zagranicznego "Rzeczpospolitej". - W niedzielę obecny japoński rząd premiera Shinzō Abe zdobył 2/3 głosów w Senacie. Ma już 2/3 głosów w Sejmie. Jest w stanie rozpisać referendum odnośnie zmiany konstytucji - zauważył.

- Zmiana konstytucji, w przypadku japońskim, oznacza wejście na drogę, która kasuje zapisy pacyfistyczne, które były do tej pory. Teoretycznie Japonia może pójść na wojnę. Jeśli Chiny - jak twierdzi CNN - dążą do wojny, mamy do czynienia w Azji z istotną zmianą - wskazał gość radiowej Jedynki.

W ramach rozpatrywania pozwu złożonego przez Filipiny Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze uznał za bezzasadne roszczenia Chin do traktowania znacznej części Morza Południowochińskiego jako ich własnej strefy ekonomicznej. O tej sprawie również porozmawialiśmy z Rafałem Tomańskim.

W "Więcej świata" dziennikarz polsko-brytyjski John Beauchamp opowiedział o rezygnacji brytyjskiego premiera Davida Camerona i nowej szefowej rządu Wielkiej Brytanii - Theresie May. Dlaczego May jest porównywana do Margaret Thatcher i Angeli Merkel? O tym w materiale Adriana Bąka.

W audycji można także wysłuchać relacji Włodzimierza Reznerta z Tour de Pologne.

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Michał Żakowski

Data emisji: 13.07.2016

Godzina emisji: 18.09

kk/gs

Czytaj także

Japonia w szoku. Cesarz Akihito rozważa abdykację

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 17:20
82-letni monarcha, wyraził chęć odejścia na emeryturę w najbliższych latach - poinformowała japońska telewizja NHK. Byłby to krok bezprecedensowy od 200 lat. NHK nie podała powodów, którymi kieruje się władca.
rozwiń zwiń