Roman Rewald: wypowiedź Trumpa nt. NATO jest bardzo niebezpieczna

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2016 19:33
- Bezpieczeństwo w Europie wisi na włosku i każde oświadczenie, które osłabia ten włosek jest poważnym zagrożeniem dla takich krajów jak Polska – powiedział w audycji "Więcej świata" Roman Rewald z Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.
Audio
  • Tematami audycji były kontrowersyjna wypowiedź nt. NATO kandydata GOP na prezydenta USA Donalda Trumpa, a także spotkanie premierów grupy wyszehradzkiej (Więcej świata/Jedynka)
Donald Trump jest już oficjalnym kandydatem Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zdecydowali o tym delegaci na konwencji partii w Cleveland
Donald Trump jest już oficjalnym kandydatem Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zdecydowali o tym delegaci na konwencji partii w ClevelandFoto: PAP/EPA/DAVID MAXWELL

Kandydat Partii Republikańskiej do Białego Domu mówił o kwestiach bezpieczeństwa w wywiadzie dla "New York Timesa". Zapytany o zagrożenie dla trzech krajów bałtyckich ze strony Rosji, Trump powiedział, że jeśli Rosja je zaatakuje, on zadecyduje, czy przyjść im na pomoc dopiero po rozpatrzeniu, czy kraje te "wypełniają zobowiązania wobec nas". "Jeśli wypełniają te zobowiązania, to odpowiedź brzmi: tak" - oświadczył.

Roman Rewald podkreślił, że te wypowiedzi są odbierane z dużym zaniepokojeniem, bo bezpieczeństwo jest oparte na wierze, że Amerykanie zawsze wystąpią w obronie swych sojuszników. - Amerykańscy wyborcy to wiele narodowości, również Polacy, Estończycy czy Ukraińcy. To są mocne diaspory, które słuchają tych wypowiedzi. Trzeba pamiętać, że te mniejszości mogą zmienić bieg wyborów - powiedział gość Jedynki.

W audycji poruszono także kwestie spotkanie państw Grupy Wyszehradzkiej.

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Jarosław Kociszewski

Gość: Roman Rewald (Amerykańska Izba Handlowa w Polsce), Krzysztof Rak (Nowa Konfederacja)

Data emisji: 21.07.2016

Godzina emisji: 18.11

mfm/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak