"Ukraina żetonem w grze pomiędzy USA i Rosją"

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 19:47
Rywalizacja o nowy ład światowy trwa, a Ukraina w tej grze pełni rolę karty przetargowej – uważa dr Jacek Bartosiak. Jednak zdaniem eksperta do spraw geopolityki, w tej rozgrywce największym przeciwnikiem dotychczasowego hegemona – Stanów Zjednoczonych – są Chiny, a nie Rosja.
Audio
  • Ukraina żetonem w grze pomiędzy USA i Rosją (Więcej świata/Jedynka)
Czołgi separatystów w pobliżu Doniecka
Czołgi separatystów w pobliżu DonieckaFoto: PAP/EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO

Dr Jacek Bartosiak z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego nie ma wątpliwości, że obecny światowy ład jest kwestionowany, a pozycja Ameryki jako hegemona jest podważana. – To jest przejaw rozdygotania systemu światowego. Może to poprzedzać poważniejsze rzeczy, takie jak duża wojna na Ukrainie czy wojna o nową równowagę – uważa ekspert. Jednak jak zaznacza dr Bartosiak, to nie Rosji powinni obawiać się teraz Amerykanie. – To nie Rosja, to Chiny kołyszą tym systemem. Amerykańskie mocarstwo morskie, które dominowało po 1945 roku na morzach i oceanach świata, już nie może być pewne, że będzie dominować dalej. To powoduje kolejne napięcia ze skutkami we wszystkich strefach wpływów – mówił ekspert. 

Z kolei specjalny wysłannik Polskiego Radia na Ukrainę, Piotr Pogorzelski, komentował nastroje panujące obecnie pośród Ukraińców. Jak zaznaczał, wśród społeczeństwa nie widać strachu przed ewentualnym wybuchem wojny. Jego zdaniem jest wprost przeciwnie, o czym świadczy chociażby boom turystyczny w obwodzie chersońskim. 

Ponadto podczas audycji poruszono tematy znaczenia Polski w kontekście bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO oraz kwestie trwającej kampanii i wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Goście: dr Jacek Bartosiak (ekspert do spraw geopolityki i strategii, Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego), Piotr Pogorzelski (Polskie Radio)

Data emisji: 29.08.2016

Godzina emisji: 18.13

ad/mg

Czytaj także

"NATO nie jest iluzoryczną siłą, która obroni nas ognistym mieczem. NATO to my"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2015 13:10
- Element odstraszania każdy kraj buduje oddzielnie. Nikt naszych polityków, ani nas samych, nie zwolni z dbania o nasza obronność - mówi w Jedynce Wojciech Łuczak z miesięcznika "Raport Wojsko-Technika-Obronność".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na ukraińskim froncie trwa wycofywanie sprzętu

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 19:39
Zgodnie z porozumieniem, na odległość 15 kilometrów od linii rozdziału przerzucane mają być czołgi i uzbrojenie o kalibrze poniżej 100 mm. – Wyegzekwowanie tej umowy będzie trudne – przyznaje ambasador USA przy OBWE Daniel Baer.
rozwiń zwiń