"Establishmentowi w Hongkongu zależy na dobrych relacjach z Chinami, młodzi są bardziej radykalni"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 19:10
- Chiny nie będą ingerować w sprawy wewnętrzne Hongkongu do 2049 roku. Stacjonuje tam jednak garnizon chiński, który może interweniować w przypadku agresji zewnętrznej - powiedziała na antenie radiowej Jedynki Patrycja Pendrakowska z Centrum Studiów Polska-Azja. Tematem audycji była również sytuacja polityczna w Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii.
Audio
  • Jak zachowają się Chiny wobec rosnącej w siłę grupie zwolenników niepodległości Hongkongu ? (Jedynka/Więcej świata)
Panorama Hongkongu
Panorama HongkonguFoto: Pixabay/kmuto

W wyborach do Rady Ustawodawczej w Hongkongu mandaty dostało kilku zwolenników całkowitej niepodległości od Chin. Wśród nich jest Nathan Law, 23-letni lider antychińskich protestów studenckich z 2014 roku.

- W zasadzie jesteśmy pomiędzy. Do 2049 roku trwa okres przejściowy miedzy autonomią czy niepodległością a całkowitą aneksją do Chin. Pamiętajmy, że Hongkong ma własną walutę, bank centralny, własne podatki, cła, policję oraz granicę z Chinami - powiedziała ekspertka Centrum Studiów Polska-Azja. - W Hongkongu są dwie grupy. Starszym, tworzącym establishment, kontakty z Chinami są na rękę, opłacają im się. Młode pokolenie jest bardziej radykalne, chce całkowitej niepodległości - dodała.

W audycji poruszony był również temat politycznego impasu w Hiszpanii - od grudnia 2015 roku kraj ten nie zdołał utworzyć rządu, planowane są trzecie w ciągu dziesięciu miesięcy wybory.

- Każda partia bardzo chce rządzić, każdy lider jeśli nie chce być premierem, to chce uczestniczyć w rządzie, ale nikt nie chce iść na ustępstwa. Może oprócz Ciudadanos - ta partia połączyła się najpierw z socjalistami, a później z partią ludową. W obu przypadkach koalicja jednak nie uzyskała większości - mówiła Ewa Wysocka, korespondentka Polskiego Radia w Hiszpanii. - Na tym wszystkim zyskuje partia ludowa, gdyż oczywiste jest, że sfrustrowani Hiszpanie będą wspierać ugrupowanie, które ma największe szanse - dodała.

Gościem "Więcej świata" był również dr Wojciech Lewandowski, który komentował sytuację z Wielkiej Brytanii ponad dwa miesiące po referendum nt. Brexitu. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Dariusz Rosiak

Goście: Patrycja Pendrakowska (Centrum Studiów Polska-Azja), dr Wojciech Lewandowski (Grupa Britannia)

Data emisji: 6.09.2016

Godzina emisji: 18.14

dcz/mg

Czytaj także

Hiszpania nie dostanie europejskich funduszy?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2016 12:00
W Hiszpanii przedłuża się impas polityczny. W piątek parlament po raz kolejny odrzucił kandydaturę Mariano Rajoya na premiera.
rozwiń zwiń