Europejska tożsamość zastąpi tożsamości narodowe?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 19:18
"Nie jest nowoczesne być Polakiem, Czechem, Węgrem. W zamian za przestarzałe tożsamości pojawia się nowa, europejska tożsamość" - powiedział podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy premier Węgier Viktor Orban.
Audio
  • Czy istnieje europejska tożsamość? (Więcej świata/Jedynka)
Europejska tożsamość zastąpi tożsamości narodowe?
Foto: Pixabay.com

- Tzw. elity europejskie, politycy pełniący funkcje w Brukseli, od pewnego czasu postrzegają takie kwestie, jak tradycja i kultura poszczególnych krajów jako przeciwne integracji europejskiej, przeciwne jednoczeniu. Dlaczego? Bo te tradycje, zwyczaje, kultury są różne. Mamy 28 krajów i jest 28 różnych rodzajów tradycji, kultury czy zwyczajów - wskazał gość audycji "Więcej świata" Piotr Wawrzyk z Instytutu Europeistyki UW.

- A skoro jest to przeciwne integracji europejskiej, czyli temu, co ma jednoczyć, bo to dzieli, no to trzeba zaproponować coś wspólnego. A tego wspólnego - na razie - poza pojęciami typu gender, multikulti, raczej nikt nie potrafił zaproponować - zauważył gość Jedynki. Według Wawrzyka, Unia Europejska, Europa, powinna wrócić do swoich korzeni. Więcej w audycji.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował podczas wizyty w Tbilisi, że Gruzja ma wszystkie narzędzia, aby przygotować się do członkostwa w NATO. - Gruzińska droga wiodąca w stronę NATO to droga niełatwa i bardzo wyboista. Nie będzie to też droga krótka - ocenił przewodniczący Rady Wykonawczej Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego Janusz Onyszkiewicz. Skoro jest tak trudno, to jaki jest sens prowadzenia rozmów NATO-Gruzja? Wysłuchaj całej rozmowy.

Grupa Wyszehradzka (V4) chce dać przykład Unii Europejskiej i przedstawić recepty na bolączki zjednoczonej Europy. Takie przesłanie popłynęło po niedawnym spotkaniu premierów Polski, Czech, Słowacji i Węgier w Krynicy. Za nieco ponad tydzień, na specjalnym szczycie w Bratysławie spotkają się liderzy wszystkich państw członkowskich Wspólnoty, by rozmawiać o sytuacji po brytyjskim referendum. Co łączy a co dzieli państwa V4? O tym w materiale Michała Strzałkowskiego.

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Janusz Onyszkiewicz (przewodniczący Rady Wykonawczej Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego), Piotr Wawrzyk (Instytut Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 8.09.2016

Godzina emisji: 18.13

kk/tj

Czytaj także

Prezes PiS: trzeba stworzyć drugą falę kapitalizmu w Polsce, w UE potrzebne są zmiany kulturowe. Viktor Orban: w Brexicie upatruję szansę

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 22:40
Jarosław Kaczyński spotkał się z premierem Węgier Viktorem Orbanem w Krynicy podczas XXVI Forum Ekonomicznego. Premier Węgier mówił, że w Brexicie widzi ogromną szansę. - Musimy powiedzieć: wartości narodowe, religijne, tożsamość jest ważna - powiedział. Szef PiS mówił, że w UE potrzebne są zmiany kulturowe, nie należy czekać na najsilniejszych.
rozwiń zwiń