Jedna Rosja wygrywa wybory. "Pomysł Kremla na te wybory jest dużo szerszy"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 19:20
- Mało kto się spodziewał, że Jedna Rosja zdobędzie większość konstytucyjną - powiedział w audycji "Więcej świata" w radiowej Jedynce Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • Jedna Rosja wygrywa wybory (Więcej świata/Jedynka)
Władimir Putin ocenił, że wybory pokazały reakcję Rosjan na naciski z zewnątrz
Władimir Putin ocenił, że wybory pokazały reakcję Rosjan na naciski z zewnątrzFoto: PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

W wyniku wyborów do niższej izby parlamentu Rosji, Dumy Państwowej, ponad 2/3 mandatów przypadnie Jednej Rosji. Z danych ogłoszonych przez Centralną Komisję Wyborczą wynika, że partia Władimira Putina uzyska aż 343 mandaty w 450-osobowej Dumie. Będzie więc miała większość kwalifikowaną (2/3 miejsc).

- Nawet kontrolowane przez władzę ośrodki opinii publicznej, publikujące sondaże, zawyżające je na korzyść Jednej Rosji, tego nie "przewidziały". To wskazuje na to, że pomysł Kremla na te wybory jest prawdopodobnie dużo szerszy - ocenił w audycji "Więcej świata" Szymon Kardaś. W Jedynce wyjaśnił, co ma na myśli.

***

28-letni Ahmad Khan Rahami, obywatel USA pochodzenia afgańskiego, podejrzany o podłożenie ładunków wybuchowych w Nowym Jorku i w miejscowości Elizabeth w stanie New Jersey, został ujęty przez policję po strzelaninie - poinformowały w poniedziałek amerykańskie media. Więcej w rozmowie z Markiem Wałkuskim, korespondentem Polskiego Radia z USA.

***

W Bratysławie odbył się szczyt Unii Europejskiej, ale Europa nie przypomina po nim wulkanu emocji i pomysłów. Komentatorzy podkreślają wątłe wyniki tego szczytu. Politycy z różnych krajów snują wizje, które raczej trudno zespolić. A co dobrego można powiedzieć po tym spotkaniu? Odpowiedzi poszukaliśmy wraz z Karoliną Zbytniewską z portalu EurActiv.pl.

***

Wspólne audycje poświęcone problemom regionu i kulturze środkowej Europy a także specjalna współpraca przy programach dla młodzieży. Radiofonie publiczne z państw Grupy Wyszehradzkiej będą zacieśniać współpracę. Dziś w Warszawie spotkali się w tym celu prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk i dyrektor generalny węgierskiego radia i telewizji publicznej MTVA Miklós Vaszily. O szczegółach opowiedział w audycji Michał Strzałkowski.

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Dariusz Rosiak

Goście: Karolina Zbytniewska (portal EurActiv.pl), Szymon Kardaś (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 19.09.2016

Godzina emisji: 18.12

kk/ga

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jedna Rosja może zmienić konstytucję. Putin: wybory pokazały reakcję Rosjan na sankcje i naciski

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 16:00
Prezydent Rosji Władimir oświadczył w poniedziałek, że wyniki niedzielnych wyborów do niższej izby parlamentu Dumy Państwowej, pokazały, jak wyborcy reagują na sankcje wobec Rosji i próby presji na nią z zewnątrz. Wybory wygrała rządząca partia Jedna Rosja. Teraz może ona dokonać zmian z konstytucji. Na drugim miejscu są komuniści, potem nacjonalistyczno-populistyczna partia Władimira Żyrinowskiego.
rozwiń zwiń