Raport ws. zestrzelenia lotu MH17. "Ogromne reperkusje dla Rosji"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 19:40
Od początku było wiadomo, że broń była przywieziona z Rosji - ocenił w audycji "Więcej świata" Grzegorz Gromadzki z Fundacji im. Stefana Batorego, komentując wyniku raportu międzynarodowego zespołu śledczych, którzy badali katastrofę boeinga nad wschodnią Ukrainą.
Audio
  • Jakie będą konsekwencje po raporcie ws. zestrzelenia nad Ukrainą malezyjskiego boeinga? (Jedynka/Więcej świata)
Szczątki boeinga 777
Szczątki boeinga 777 Foto: EPA/ALYONA ZYKINA

Rakieta Buk, za pomocą której w lipcu 2014 r. zestrzelono samolot malezyjskich linii lotniczych Malaysia Airlines (lot MH17) nad wschodnią Ukrainą, pochodziła z Rosji - poinformowali w środę śledczy, prezentując wyniki międzynarodowego dochodzenia karnego w tej sprawie. Według nich system rakietowy Buk, z którego wystrzelono tylko jeden pocisk i zestrzelono samolot, powrócił do Rosji.
W śledztwie wskazano sto osób mogących mieć związek z zestrzeleniem samolotu Boeing 777. Rosja tymczasem podtrzymuje stanowisko, że nie miała nic wspólnego z tragedią. 

Grzegorz Gromadzki zaznaczył, że choć wyniki raportu nie są zaskoczeniem, to dwa lata poświęcone na jego przygotowanie nie zostały stracone. - Śledczy z kilku krajów zebrali ogromny materiał dowodowy, który jest nie do podważenia - powiedział gość Jedynki. Podkreślił, że najważniejszą lekcją po raporcie nie są jego ustalenia, ale reakcja Rosji. - To będzie miało ogromne reperkusje, pokazuje że Rosja jest niewiarygodnym partnerem - ocenił.

Czy ktokolwiek ze strony rosyjskiej zostanie pociągnięty do odpowiedzialności? Czy świat "żyje" jeszcze wydarzeniami na Ukrainie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

W audycji poruszono też temat planów odtajnienia archiwów brytyjskiego wywiadu oraz zakończenia wojny domowej w Kolumbii. 

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Paweł Lekki 

Goście: Mirosław Minkina (UPH w Siedlcach), Magdalena Skajewska (korespondentka Polskiego Radia), Grzegorz Gromadzki (Fundacja im. Stefana Batorego)

Data emisji: 29.09.2016

Godzina emisji: 18.12

fc/mg

Czytaj także

"Rosyjski Buk wjechał, zabił 298 osób i wyjechał", "śledztwo ignoruje dowody ze strony rosyjskiej". Ukraina i Rosja komentują wyniki śledztwa ws. lotu MH17

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2016 19:55
Premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman oświadczył, że nigdy nie miał wątpliwości, iż zestrzelenie w lipcu 2014 roku malezyjskiego samolotu (lot MH17) było aktem terrorystycznym separatystów z rosyjskich. Z kolei rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oświadczyła, że wnioski prokuratorów potwierdzają, iż śledztwo w tej sprawie jest motywowane politycznie i stronnicze.
rozwiń zwiń