Kolumbia po referendum. Co dalej z wojną domową?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 20:30
Nie będzie pokoju między rządem w Bogocie a lewicowymi partyzantami z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC), tak zdecydowali Kolumbijczycy w niedzielnym referendum. - To duże zaskoczenie – przyznaje prof. Lech Miodek z Ośrodka CESLA UW.
Audio
  • Co dalej z wojną domową w Kolumbii? (Jedynka/Więcej świata)
W niedzielnym referendum, po przeliczeniu 99,81 proc. głosów, przeciwników porozumienia było 50,21 proc. a zwolenników 49,78 proc.
W niedzielnym referendum, po przeliczeniu 99,81 proc. głosów, przeciwników porozumienia było 50,21 proc. a zwolenników 49,78 proc. Foto: PAP/EPA/MIGUEL GUTIERREZ

Odrzucone w niedzielę porozumienie osiągnięto po prawie czterech latach rokowań. Zarówno prezydent kraju jak i przywódca rebeliantów zapowiedzieli jednak utrzymanie rozejmu i zadeklarowali wolę dążenia do trwałego pokoju.

Zdaniem prof. Miodka, obecny prezydent Kolumbii popełnił błąd, bo zdecydował się na referendum, choć nie był do tego zobligowany. – Gdyby nie ogłosił go, obowiązywałoby porozumienie o zawieszeniu i składaniu broni – wyjaśnia gość Jedynki. Większość Kolumbijczyków nie wzięła udziału w referendum, bo aż 60% uprawnionych pozostało w domach. I to niska frekwencja zaważyła, bo większość w społeczeństwie stanowią zwolennicy pokoju – mówi profesor.  

Według szacunków ekspertów, w trwającym dziesiątki lat konflikcie w Kolumbii zginęło około 280 tys. osób, 8 mln opuściło swoje domy, a 45 tys. ludzi uważa się za zaginionych. Dlatego właśnie, największe kontrowersje w planie pokojowym stanowi amnestia dla byłych partyzantów. - Kolumbijczycy uważają, że winni przestępstw powinni być bezwzględnie ukarani – tłumaczy prof. Miodek.

Rebelianci, którzy walczyli z kolejnymi rządami w Bogocie nazywając je "sługusami Waszyngtonu", zmuszeni zostali w końcu do podjęcia rokowań z rządem po serii dotkliwych porażek na polu walki i w rezultacie stałego topnienia własnych szeregów.

A w audycji rozmawiano także o polskiej pomocy na Bliskim Wschodzie i konsekwencjach referendum na Węgrzech ws. imigrantów.  

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Gość: prof. Lech Miodek (Ośrodek Centrum Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 3.10.2016

Godzina emisji: 18.13

iz/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przesłuchiwany w charakterze świadka przyznał się do popełnienia 20 zabójstw

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2016 10:24
Mężczyzna zgłosił na policję zaginięcie swojej żony. W trakcie przesłuchania wyszło na jaw, że jest seryjnym zabójcą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec trwającej ponad pół wieku wojny domowej w Kolumbii. Kosztowała życie 220 tysięcy ludzi

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2016 11:44
Prezydent Kolumbii i dowódca lewicowej partyzantki FARC podpisali w czwartek w Hawanie porozumienie kończące definitywnie wojnę domową, która w ciągu przeszło 50 lat kosztowała życie ponad 220 tys. ludzi. FARC rozbroi się w ciągu 6 miesięcy.
rozwiń zwiń