"Mapa cyfryzacji radia w Europie jest bardzo zróżnicowana"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 19:11
Warto zastanowić się nad wspólnym podejściem do cyfryzacji i nad tym, jakie może ono przynieść korzyści - takie opinie słychać było podczas Europejskiego Forum Radiowego na temat cyfryzacji - relacjonowała dziennikarka Polskiego Radia Magdalena Skajewska.
Audio
  • Europejskie Forum Radiowe w Krakowie, kampania wyborcza w Gruzji i miesiąc dobrowolnego oddawania broni na Ukrainie (Jedynka/Więcej świata)
Europejskie Forum Radiowe w Krakowie
Europejskie Forum Radiowe w KrakowieFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Warto, by powstała wspólna europejska strategia rozwoju radia cyfrowego - takie głosy można było usłyszeć podczas Europejskiego Forum Radiowego na temat cyfryzacji radia. W Krakowie spotkali się przedstawiciele kilkudziesięciu stacji radiowych z całej Europy.

Magdalena Skajewska, która przysłuchiwała się debatom wyjaśniała w Jedynce, że strategii nie ma – m.in. dlatego, że problemy w tym zakresie pojawiają się często na poziomie krajowym – rozgłośnie publiczne, prywatne, regulatorzy nie mogą się porozumieć . Jak tłumaczyła - na przykład w Niemczech, musieli się zgodzić w tej sprawie regulatorzy wszystkich krajów związkowych, zanim udało się zbudować sieć krajową i siatki regionalne radia cyfrowego. Podobne trudności mają inne kraje europejskiej o czym na forum mówiła m.in. dyrektor Radia BBC Helen Boaden. Jej zdaniem wypracowanie ogólnej europejskiej strategii jest konieczne, ale będzie trudne.

Jak odnotowała Magdalena Skajewska, dyrektor generalny Deutschlandradio - Willi Steul – uważa z kolei, że każde państwo powinno podejmować decyzje w tej sprawie, ale im więcej państw zdecyduje się przejść na system DAB+ tym więcej innych do nich dołączy.

Dziennikarka zauważyła, że zadano również pytanie, czy powinno powstać wspólne europejskie prawo dotyczące rozwoju radia?

Jak zaznaczyła Magdalena Skajewska, dyrektor Euranetu, sieci skupiającej europejskie stacje radiowe, Erlends Calabuig zwracał uwagę na to, że prace nad tego typu rozwiązaniami powinny uwzględniać uwarunkowania poszczególnych krajów, również finansowe.

Dziennikarka opowiadała również o tym, że poziom cyfryzacji radia w Europie jest różny, w zależności od kraju. Więcej na ten temat jak wygląda sytuacja w poszczególnych krajach - w nagraniu audycji.

W audycji była mowa również o kampanii wyborczej w Gruzji (wybory parlamentarne będą już w sobotę) i o problemie dostępu do broni w Ukrainie, która toczy wojnę z Rosją Na Ukrainie trwa teraz miesiąc dobrowolnego oddawania broni. Akcja trwa do 31 października.

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Paweł Lekki

Materiał: Maciej Jastrzębski o wyborach parlamentarnych w Gruzji

Goście: Magdalena Skajewska (Polskie Radio), Andrzej Talaga z fundacji ”Warsaw Enterprise Institute”

Data emisji: 06.10

Godzina emisji: 18.12

agkm/ab

Czytaj także

Europejskie Forum Radiowe w Krakowie. "Temat cyfryzacji jest kluczowy i ważny"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 17:00
Co dalej z cyfryzacją radia w Polsce i Europie? Na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy Europejskiego Forum Radiowego w Krakowie, którego organizatorem było Polskie Radio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Erlends Calabuig: proces cyfryzacji radia to wyzwanie

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 13:17
- Rozwój nowych technologii obserwujemy od lat. Radio musi się do nich dostosować, nie może ich ignorować - mówi w radiowej Jedynce dyrektor generalny sieci Euranet Plus.
rozwiń zwiń