Rośnie napięcie na linii Ankara-Bagdad po kontrowersyjnej wypowiedzi Erdogana

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2016 19:30
Irak stoi w obliczu bitwy o Mosul, tymczasem wzrasta napięcie pomiędzy Bagdadem a Ankarą. Sprawę w radiowej Jedynce komentował Mateusz Chudziak z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • Specjaliści podczas audycji "Więcej świata" o napięciach pomiędzy Turcją i Irakiem i planach kanclerz Niemiec ws. imigrantów (Więcej świata/Jedynka)
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan
Prezydent Turcji Recep Tayyip ErdoganFoto: PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w ostrych słowach odniósł się do premiera Iraku Hajdera al-Abadiego twierdząc, że szef rządu w Bagdadzie "powinien wiedzieć, gdzie jest jego miejsce". Obraźliwa wypowiedź, w przededniu bitwy o Mosul komplikuje i tak już napiętą sytuację na linii Ankara-Bagdad.

Źrodło: Ruptly/x-news

Turecki prezydent wyjaśnił, że Ankara zwróciła się do strony irackiej "z pewnymi prośbami" w sprawie bazy Baszika, lecz Bagdad kazał tureckim żołnierzom opuścić ten obóz. - Turecka armia nie straciła na tyle swej pozycji, by przyjmować rozkazy od was - powiedział Erdogan, odnosząc się do władz Iraku.

Jak tłumaczył Mateusz Chudziak z Ośrodka Studiów Wschodnich, napięcia te wynikają z konfliktu interesów pomiędzy Szyitami a Sunnitami. - W tej chwili władze w Bagdadzie są pod silnym naciskiem Iranu. Rząd centralny złożony jest z Szyitów, Turcja zaś pretenduje do tego, żeby stać się patronem ludności sunnickiej na Bliskim Wschodzie - mówił Chudziak. Dlatego też Turkom tak zależy na odbiciu Mosulu.

Zdaniem specjalisty, słowa Erdogana świadczą właśnie o zapędach Turcji w przewodnictwie Sunnitów, a bitwa o Mosul pozwoliłaby odwrócić uwagę tureckiej armii od przeprowadzenia ewentualnego kontrpuczu. - Wojsko musi odbudowywać swoje kadry, prestiż i morale - mówił Chudziak, tłumacząc, że właśnie dlatego Turkom potrzebna jest bitwa o Mosul.

Ponadto gościem audycji był również Jędrzej Czerep z UKSW, który komentował plany Angeli Merkel, która proponuje podjęcie wysiłków w celu zatrzymania potencjalnych imigrantów w Afryce.

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Jarosław Kociszewski

Goście: Mateusz Chudziak (Ośrodek Studiów Wschodnich), Jędrzej Czerep (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego)

Data emisji: 13.10.2016

Godzina emisji: 18.14

dad/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Irak żąda od Turcji natychmiastowego wycofania żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2015 23:56
Turecki ambasador został wezwany do irackiego MSZ gdzie usłyszał, że tureckie siły zbrojne wkroczyły na terytorium Iraku bez wiedzy rządu w Bagdadzie i traktowane to jest jako wrogi akt. Zażądano wyprowadzenia z północnego Iraku wszystkich przysłanych tam w ostatnich dniach, tureckich żołnierzy.
rozwiń zwiń