X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rośnie napięcie na linii Ankara-Bagdad po kontrowersyjnej wypowiedzi Erdogana

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2016 19:30
Irak stoi w obliczu bitwy o Mosul, tymczasem wzrasta napięcie pomiędzy Bagdadem a Ankarą. Sprawę w radiowej Jedynce komentował Mateusz Chudziak z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • Specjaliści podczas audycji "Więcej świata" o napięciach pomiędzy Turcją i Irakiem i planach kanclerz Niemiec ws. imigrantów (Więcej świata/Jedynka)
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan
Prezydent Turcji Recep Tayyip ErdoganFoto: PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w ostrych słowach odniósł się do premiera Iraku Hajdera al-Abadiego twierdząc, że szef rządu w Bagdadzie "powinien wiedzieć, gdzie jest jego miejsce". Obraźliwa wypowiedź, w przededniu bitwy o Mosul komplikuje i tak już napiętą sytuację na linii Ankara-Bagdad.

Źrodło: Ruptly/x-news

Turecki prezydent wyjaśnił, że Ankara zwróciła się do strony irackiej "z pewnymi prośbami" w sprawie bazy Baszika, lecz Bagdad kazał tureckim żołnierzom opuścić ten obóz. - Turecka armia nie straciła na tyle swej pozycji, by przyjmować rozkazy od was - powiedział Erdogan, odnosząc się do władz Iraku.

Jak tłumaczył Mateusz Chudziak z Ośrodka Studiów Wschodnich, napięcia te wynikają z konfliktu interesów pomiędzy Szyitami a Sunnitami. - W tej chwili władze w Bagdadzie są pod silnym naciskiem Iranu. Rząd centralny złożony jest z Szyitów, Turcja zaś pretenduje do tego, żeby stać się patronem ludności sunnickiej na Bliskim Wschodzie - mówił Chudziak. Dlatego też Turkom tak zależy na odbiciu Mosulu.

Zdaniem specjalisty, słowa Erdogana świadczą właśnie o zapędach Turcji w przewodnictwie Sunnitów, a bitwa o Mosul pozwoliłaby odwrócić uwagę tureckiej armii od przeprowadzenia ewentualnego kontrpuczu. - Wojsko musi odbudowywać swoje kadry, prestiż i morale - mówił Chudziak, tłumacząc, że właśnie dlatego Turkom potrzebna jest bitwa o Mosul.

Ponadto gościem audycji był również Jędrzej Czerep z UKSW, który komentował plany Angeli Merkel, która proponuje podjęcie wysiłków w celu zatrzymania potencjalnych imigrantów w Afryce.

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Jarosław Kociszewski

Goście: Mateusz Chudziak (Ośrodek Studiów Wschodnich), Jędrzej Czerep (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego)

Data emisji: 13.10.2016

Godzina emisji: 18.14

dad/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Irak żąda od Turcji natychmiastowego wycofania żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2015 23:56
Turecki ambasador został wezwany do irackiego MSZ gdzie usłyszał, że tureckie siły zbrojne wkroczyły na terytorium Iraku bez wiedzy rządu w Bagdadzie i traktowane to jest jako wrogi akt. Zażądano wyprowadzenia z północnego Iraku wszystkich przysłanych tam w ostatnich dniach, tureckich żołnierzy.
rozwiń zwiń